Koroner baypas yapılan hastalarda safen ven greftlerinin tıkanması ile plazma fibrinojen düzeyi arasındaki ilişki
Association between plasma fibrinogen level and saphenous vein graft patency
  1. Tez No: 643424
  2. Yazar: SİNAN CERŞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Koroner baypas yapılan hastalarda safen greft hasarı ilerleyen süreçte morbidite ve mortalitede önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Safen greftleri arteryel greftlerle karşılaştırıldığında açıklık oranları oldukça düşüktür, dolayısı ile bu sürece etki eden gerek cerrahi ve gerekse operasyon sonrası dönemdeki faktörlerin belirlenmesi ve iyi yönetilmesi gerekmektedir. Safen greftte hasarın köşe taşını neointimal hiperplazi oluşturmaktadır. Neointimal hiperplazi tedaviden ziyade önlenmesi gereken bir süreç gibi görünmektedir. Çünkü sonrasında gelişebilecek aterosklerotik ve trombotik zeminde girişimsel işlemler daha riskli bir hal almaktadır. Greft hasarını önleme ve öngörmeye yönelik olarak endojen moleküller ile biyokimyasal ve hematolojik belirteçlerin etkisi çeşitli çalışmalarda araştırılmış ve bunların bazılarında ümit verici sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmamızda, daha önce koroner baypas operasyonu geçirmiş ve en az bir safen greft olarak kullanılmış, operasyondan sonra en az bir yıl geçmiş ve kararlı anjina semptomları veya pozitif efor testi nedeniyle koroner anjiyografisi yapılan hastaları demografik parametreleri ve plazma fibinojen düzeylerine göre karşılaştırdık. Bu özelliklerde 198'i erkek 133'ü kadın toplam 331 hastadan veriler elde edilmiş olup kliniğe herhangi bir akut koroner sendrom tanısı ile başvuran hastalar çalışma dışında tutulmuşlardır. Ayrıca baypas operasyonundan 1 yıldan daha az zaman geçen hastalar ve kalp yetersizliği olan hastalar da çalışmaya dahil edilmemiştir. Yapılan kontrol koroner anjiyografide toplam 331 hastadan 132'sinde kullanılan safen ven greftlerinden en az birisinin tıkalı olduğu saptandı. 199 hastadaki safenler ise açıktı. Hastalar safenleri açık olanlar ve en az bir safeni tıkalı olanlar olarak iki gruba bölünerek istatiksel değerlendirme gerçekleştirildi. Her iki grup yaş, cinsiyet, hipertansiyon ve diyabet açısından benzerdi (p>0.05). Her iki grup arasında, lipid parametreleri açısından anlamlı fark bulundu. Safenleri tıkalı olan grupta HDL kolesterol düzeyi anlamlı olarak daha düşük bulundu (p0.05). Ürik asit düzeyi safen grefti tıkalı olan grupta anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p=0.001). Gruplar arasında üre ve kreatinin düzeyleri açısıdan anlamlı bir fark yoktu (p>0.05). Safen grefti açık olan grupta statin kullanımı anlamlı olarak daha fazlaydı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Background: Fibrinogen is related to the pathogenesis of atherosclerosis. The inflammatory process in atherosclerosis may cause an increase in plasma fibrinogen level. Therefore, in this study we proposed to investigate whether plasma fibrinogen is associated with the patency of saphenous vein graft in patients at least 1 year after coronary artery bypass graft (CABG) surgery. Methods: Patients who had undergone CABG surgery at least 1 year previously with at least one saphenous vein graft were included in the study. Patients were directed to cardiac catheterization for stable anginal symptoms or positive stress test results. Before coronary angiography, all patients underwent routine blood tests including assessment of plasma fibrinogen levels. Results: Saphenous vein grafts were found to be patent in 199 patients and occluded in 132 patients. Plasma fibrinogen levelswere significantly different between the two groups (2.85 0.49 g/L vs. 3.62 0.82 g/L, p < 0.001, respectively). Although the time duration after CABG operation differs significantly between the two groups (p = 0.004), multiple logistic regression analysis showed that plasma fibrinogen levels were found to be significantly associated with the patency of vein graft (odds ratio = 0.27, 95% confidence internal: 0.16-0.48, p < 0.001). Conclusions: Our results demonstrated that plasma fibrinogen levels were higher in patients with an occluded saphenous vein graft. To conclusively prove the relationship between plasma fibrinogen values and saphenous vein graft patency, additional investigation would be necessary.