Koroner baypas yapılan hastalarda safen ven greftlerinin tıkanması ile serum eritropoietin düzeyi arasındaki ilişki
Relationship between serum erythropoietin level and saphenous vein graft disease in patients with coronary bypass
  1. Tez No: 554649
  2. Yazar: YAVUZER KOZA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL DURU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Safen ven greft hastalığı ile serum Eritropoietin (EPO) düzeyi arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Koroner baypaslı olup elektif koroner anjiografi yapılan 85 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar safen ven grefti açık olanlar (Grup 1, n=45) ve en az bir safen greftinde %70'den fazla greft hastalığı olanlar (Grup 2, n=40) olarak iki gruba ayrıldı. EPO düzeyi enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) yöntemiyle ölçüldü. Serum EPO düzeyi ve toplanılan tüm veriler, safen greft hastalığı olan ve olmayan hasta grupları arasında karşılaştırıldı. Gruplar arası karşılaştırmada safen greft hastalığı istatistiksel olarak anlamlı oranda artmış trigliserid ile azalmış yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol düzeyleriyle (p0,05). Serum EPO düzeyi safen ven greft hastalığı olmayan grupta hafifçe daha yüksek olmakla beraber istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı (24.30±20.03 vs.18.63±8.46 mU/mL, p=0.100). Bu çalışmada safen ven greft hastalığı ile serum EPO düzeyi arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
We aimed to determine the association of serum erythropoietin (EPO) level with saphenous vein graft (SVG) disease. Eighty-five patients with a history of coronary artery bypass graft surgery that underwent elective coronary angiography were enrolled into the study. Patients with >70% stenosis (diseased grafts) in at least one saphenous graft were included in group 2 (diseased group: n = 40), and group 1 (nondiseased group: n = 45) consisted of patients without diseased SVGs. The EPO level was measured using enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) using a commercially available ELISA kit. The EPO level and all data were compared between patients with and without SVG disease.