Enver Şah el-Keşmîrî'nin (Ö. 1933) hadisçiliği
Understanding of Muhammad Anwar Shah al-Kashmiri's hadith (D. 1933)
- Tez No: 643431
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırma; Giriş, iki ana bölüm ve Sonuç başlıklarından oluşmaktadır. Giriş'te araştırmanın konusu, önemi, amacı, metodu ve kaynakları hakkında hazırlayıcı bilgiler verilmiştir. Birinci Bölüm'de Keşmîrî'nin hayatı ve ilmî faaliyetleri üzerinde durulmuştur. İkinci Bölüm'de Keşmîrî'nin hadis usulü anlayışı, şerh metodu ve hadisçi kimliği incelenmiştir. Araştırma elde edilen sonuçların, varılan kanaatlerin ve yapılan bazı önerilerin yer aldığı bir Sonuç başlığı ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research consists of Introduction, two main sections and Conclusion titles. In the Introduction, preparatory information was given about the subject, importance, purpose, method and sources of the research. In the First Part, Kashmiri's life and scientific activities are emphasized. In the Second Part, Kashmiri's understanding of hadith method, Hadith explanation method and hadith researcher identity are examined. The research was completed with a Conclusion title containing the results obtained, the opinions reached and the suggestions made.