Kuşadası sağlık turizm potansiyelinin araştırılması
Research on health tourism potential of Kuşadası
  1. Tez No: 643450
  2. Yazar: MEHMET ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ERALP ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi (Disiplinlerarası) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sağlık hizmet maliyetlerinin artması, teknolojinin gelişimi, ulaşımın kolaylaşması, dünya yaşlı nüfusunun artması, sağlık hizmetlerinde bekleme sürelerinin uzaması, yaşam kalitesinin artırılma çabası ve estetik kaygılar gibi sebepler sağlık turizminin yükselen değerinin başlıca sebepleridir (Yirik ve ark, 2015). Ülkemizin sahip olduğu termal kaynaklar, antik dönemde ülkemizde yaşamış hekimler ve sağlık merkezi konumunda olan Asklepion'lar, onu antik çağlardan günümüze sağlık turizmi faaliyetlerinin sürdüğü bir konuma taşımıştır. Türkiye, her geçen gün dünya çapında ün kazanan hekimleri ve mümkün olan hemen her tedavi türünün uygulanabildiği sağlık turizmi tesisleri ile sağlık turizminde marka bir ülke olma yolunda güçlü bir aday olarak yer almaktadır. Bu çalışmada, Kuşadası İlçe Kaymakamı ve Kuşadası ilçe Başkan Yardımcısı olmak üzere iki kişi ile ve katılımcıların tamamının profesyonel turist rehberlerinden oluştuğu odak grup görüşmesi yapılmıştır. Görüşmelerin deşifresi sonucunda ortaya çıkan verilerin analizleri literatür kaynaklarıyla birleştirilerek sonuç ve öneriler kısmında aktarılmıştır. Çalışma sonucunda Kuşadası bölgesinin sağlık turizm potansiyeli ortaya çıkarılarak geliştirilmesi için yapılabilecekler sunulmuş ve sağlık turizminin önündeki halihazırda var olan problemler saptanarak olası çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main reasons of the rising popularity of health tourism are, increase in the cost of healthcare in the cost of healthcare services, technoligical developments, ease of traveling, increase in the elder population of the world, increase of waiting time in the healthcare services, effort to improve quality of life and aesthetic concerns. The natural thermal springs, famous doctors lived throughout history and Asklepions known as healthcare centers, helped on positioning Turkey as a health tourism center from ancient period until today. By the help of local doctors' growing reputation worldwide day by day, and the full-fledged healthcare facilities that enables every possible treatment within, Turkey became a strong candidate of being a brand in health tourism. In this study, Kusadasi district Governor and Kusadasi district Governor Vice President are interviewed individually. Additionally, a focus group of professional tourist guides are also interviewed. The analysis of the data gathered from the interview results was combined with the literature sources, and presented in the results and recommendations section. As an outcome of the study, applicable improvements are stated to improve health tourism in Kusadasi by revealing the existing potentials, and also possible solutions to current difficulties of health tourism are developed.