Tavşan septik artrit modelinde nsaıd ve antibiyotik profilaksilerinin karşılaştırılması (deneysel çalışma)
Comparison of nsaid and antibiotic prophylaxis in rabbit septic arthritis model (experimental study)
  1. Tez No: 643449
  2. Yazar: MUTLU AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALIM ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
Septik artrit uygun tedaviye rağmen eklemde kıkırdak harabiyetine yol açabilir. Bu çalışmada profilaktik antibiyotiğin, enfeksiyon inokülasyonundan sonra başlanan antibiyotik ile antibiyotik ve nonsteroid antienflamatuar ilaç kombinasyonlarının enfekte tavşan dizinde kıkırdak hasarını engelleyici etkileri incelendi. Deneysel septik artrit tavşanlara intraartiküler stafilokokus aureus süspansiyou enjekte edilerek oluşturuldu. Birinci tavşan grubunda antibiyotiğe profilaktik olarak başlandı; 2. grupta enfeksiyonun İnokülasyonundan sonra antibiyotiğe başlandı. 3. grupta ise sistematik antibiyotikle birlikte nonsteroid antienflumatuar ilaç kullanıldı. Üç haftanın sonunda hayvanlar öldürüldü ve eklemler makroskopik ve mikroskopik olarak incelendi. Grup 1'de belirgin bir kıkırdak harabiyeti saptanamadı. Diğer iki grupta ise histolojik olarak saptanan yüzey erozyonu, pannus formasyonu ve selülarite açısından kıkırdak kaybını gösteren bulgular vardı. Tedavide geç, kalınmış septik artrit olgularında enfeksiyonu tedavi etmek mümkün olsa bile kıkırdak hasarı kaçınılmazdır. Profilaktik antibiyotiğin eklem enfeksiyonlarında kıkırdak hasarını engellemede rolü önemlidir.
Özet (Çeviri)
Septic arthritis can lead to cartilage destruction in the Joint despite proper treatment. In this study, the effects of prophylactic antibiotic, antibiotic started after infection inoculation, and antibiotic and nonsteroidal anti-inflammatory drug combinations preventing cartilage damage in the infected rabbit knee were examined. Experimental septic arthritis was created by injecting rabbits with intraarticular Staphylococcus aureus suspension. Antibiotics were started prophylactically in the first Rabbit Group; 2. after inoculation of the infection, antibiotics were started in the group. 3. in the group, nonsteroidal anti-inflammatory drugs were used along with systematic antibiotics. At the end of three weeks, the animals were killed and the joints were macroscopically and microscopically examined. No significant cartilage damage was detected in Group 1. In the other two groups, there were histologically determined results showing surface erosion, pannus formation and cartilage loss in terms of cellularity. Cartilage damage is inevitable, even if it is possible to treat infection in late, thick septic arthritis cases. The role of prophylactic antibiotics in preventing cartilage damage in joint infections is important.