Gaz akımındaki uçucu organik bileşiklerin ozon kullanılarak gideriminin araştırılması
Investigation of volatile organic compounds removal in the gas stream using ozone
  1. Tez No: 643464
  2. Yazar: COŞKUN AYVAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ONAT, PROF. DR. ÜLKÜ ALVER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, bazı Uçucu Organik Bileşen (UOB) türlerinin oluşturduğu emisyon konsantrasyonlarının ozon ile oksidasyon yöntemiyle giderim verimleri deneysel çalışmalarla araştırılmıştır. Bir düğme üretim tesisinden alınan hammaddenin oluşturduğu UOB'ye 1 l/dk, 3 l/dk ve 6 l/dk hava akış debilerinde 1 dk ve 30 sn süreyle ozon verilmiştir. UOB öçlçümleri PID sensör yardımıyla anlık takip edilmiştir. Buna göre en yüksek giderim verimleri ozonun 1 dk süreyle verildiği ve UOB konsantrasyonlarının 40 ppm ve altı olduğu değerlerde gerçekleşmiştir. Aynı şartlarda giriş konsantrasyonlarının yükselmesiyle giderim verimi düşüş göstermiştir. Ancak, hava akış debisinin artmasıyla giderim verimi artmıştır. Ozon verilme süresi, giderim verimleri üzerinde belirgin bir fark yaratmamıştır. 6 sn, 20 sn ve 30 sn ozon temas sürelerinin uygulandığı tolüen ve stiren sıvıları ile yapılan giderim deneylerinde, GC-FID analizi ve eş zamanlı olarak sensörle ölçüm alınmıştır. Stiren giderim verimleri, sensör ölçümünde %89, GC-FID analizlerinde ortalama %98 seviyesindedir. Tolüen giderim verimleri ise ortalama olarak sensör ölçümlerinde %40, GC-FID analizlerinde %61 seviyesindedir. Ozon-UOB temas süresine göre giderim verimlerinde önemli bir fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the emission concentrations of some volatie organic compunds (VOC) types generated by ozone oxidation method were investigated by experimental studies. Ozone has been supplied to the UOB, which is formed by the raw material purchased from a button production facility, for 1 min and 30 sec at air flow rates of 1 l / min, 3 l / min and 6 l / min. VOC measurements were monitored with the PID sensor. Accordingly, the highest removal efficiencies were realized at values where ozone was given for 1 minute and concentrations were 40 ppm and below. Under the same conditions, removal efficiency decreased with the increase of inlet concentrations. However, with the increase of the air flow rate, the removal efficiency has increased. Ozone delivery time did not make a significant difference on removal efficiencies. In the removal experiments with toluene and styrene fluids, where 6 seconds, 20 seconds and 30 seconds ozone contact times are applied, GC-FID analysis and simultaneous measurement with sensor. Styrene removal efficiencies are 89% in sensor measurement and 98% in GC-FID analysis. On average, toluene removal efficiencies are 40% in sensor measurements and 61% in GC-FID analysis. There was no significant difference in removal efficiencies according to the ozone-VOC contact time.