Çocukların dijital bağımlılığı ile bazı koordinatif ve kondisyonel yetileri arasındaki ilişki
The relationship between some coordinative and conditional skills and digital addiction of children
  1. Tez No: 643463
  2. Yazar: ADEM CANSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET RANA VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada amaç çocuklarda dijital bağımlılık ile bazı kondisyonel ve koordinatif yetiler arasındaki ilişkinin araştırılması ve bu olası ilişkinin yaş, cinsiyet ve sosyo-ekonomik durum açısından değerlendirilmesidir. Çalışmaya özel ve devlet okullarında okuyan 10-11 yaşlarındaki sağlıklı 395 öğrenci [194 (%49,1) kız ve 201 (%50,9) erkek] katılmıştır. Çocuklara sosyo-ekonomik durum (araştırıcılar tarafından oluşturulmuş) ve dijital bağımlılık düzeyi ölçeği (Horzum, Ayas ve Balta, 2008) uygulanmıştır. Ayrıca bazı koordinatif ve kondisyonel testler (Flamingo denge testi, otur ve eriş testi, durarak uzun atlama testi, el kavrama kuvveti testi, plank testi, 5m- 10m sürat koşu testi, geriye sağlık topu fırlatma testi) yaptırılmış ve antropometrik ölçümler (boy, kilo, bel ve kalça çevresi) gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçların sınıf, cinsiyet, okul türü ve ailenin gelir düzeyine göre farklılığı tek yönlü varyans analizi ve Bonferroni post-hoc testi ile, veriler arasındaki ilişki düzeyi Pearson Korelasyon Katsayısı testi ile değerlendirilmiştir. Buna göre çocukların dijital bağımlılık düzeyleri düşük (ortalama 39,2±13,2) bulunmuştur. Dördüncü sınıfların beşinci sınıf öğrencilerine, erkeklerin kızlara ve devlet okulunda okuyanların özel okulda okuyanlara göre bağımlılık düzeyi daha yüksektir. Ölçek faktörleri ile Otur-eriş ve Plank test sonuçları arasında istatiksel açıdan anlamlı negatif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçların, çocukların dijital bağımlılığın getirdiği düşük fiziksel aktivite seviyelerinin iyileştirilmesine yönelik stratejilerin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması açısından öncü olabileceği düşünülmektedir. Daha küçük yaş gruplarından başlayacak daha büyük ölçekli ve longitudinal araştırmalar ile halk sağlığının korunması mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between digital addiction and some conditional and coordinative abilities in children and to evaluate this possible relationship in terms of age, gender and socio-economic status. 395 healthy students [194 (49.1%) girls and 201 (50.9%) boys], who are 10-11 years old, from private and public schools attended to the study. The socio-economic situation questionnaire (created by researchers) and the level of digital addiction scale (Horzum, Ayas and Balta, 2008) were applied to children. Also, some coordinative and conditional tests (Flamingo balance test, sit and reach test, standing long jump test, hand grip strength test, plank test, 5m-10m sprint running test, backward ball throw test) and anthropometric measurements (height, weight, waist and hip circumference) were performed. The differences of the results obtained from the questionnaires and tests according to class, gender, type of school, and the family's income level were evaluated by one-way analysis of variance and Bonferroni post-hoc test, and the level of correlation between the data with the Pearson Correlation Coefficient test. Accordingly, children's digital addiction levels were found to be low (mean 39.2 ± 13.2). The addiction level of fourth graders, males and those attending in public schools were higher than the groups in which they were compared. A significant negative correlation was found between the scale factors and the Sit and rich and Plank test results. The results obtained in this study are thought to be pioneers in the development and dissemination of strategies to improve the low physical activity levels of children with digital addiction. It will be possible to protect public health with larger scale and longitudinal researches that will start from the younger age groups.