Design of spectrally selective surfaces
Tayfsal olarak seçici yüzeylerin tasarımı
  1. Tez No: 643466
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ KEÇEBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KÜRŞAT ŞENDUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Son yıllarda mikro/nano teknolojideki gelişmelerle birlikte yüzeylerin geniş bantta tayfsal yansıma, emilim, iletim ve yayınım davranışlarının mühendisliğinin yapılmasına olan ilgi çok artmıştır. Bu gelişmeler, geometrik boyutları ilgilenilen dalga boyuna yakın olan yapıların mühendisliğine olanak sağlamış olup, görülebilir ve kızılötesi tayfalarda gelen veya yayılan dalgalara karşı yüzeylerin davranışlarının şekillendirilmesine imkan vermiştir. Bu sebeple, yüzeyin tayfsal cevaplarını değiştiren farklı tip optik filtreler ve kaplamaların tasarımı ve ilgili mekanizmaların anlaşılması da aynı derecede önem kazanmıştır. Bu tezin amacı, pasif ışınımsal soğutma, dayanıklı metallerle geniş bantlı yansıma elde edilmesi, siyah silikon'un emilim mekanizmaları ve yüksek sıcaklıklı geniş bantlı yayıcılar, gibi geniş bantta tayfsal mühendislik gerektiren seçili enerji ve termal uygulamaları için farklı tasarım yöntemleri önermektir. Tasarım ve analiz aşamalarında, farklı elektromanyetik mekanizmaların etkileri düşünülüp, sonuçlara olan etkileri incelenmiştir. Bu tezde kullanılan yöntemler, seçili uygulamalar için yenilikçi tasarımlar önermektedir.
Özet (Çeviri)
Tailoring the spectral reflection, absorption, and transmission of the surfaces, as well as their emission, in broadband has been attracted great attention with the recent advancements in micro/nanotechnology. Such advancements provide the opportunity of realizing structures that are comparable to wavelength in terms of geometrical dimensions, which allow manipulation of incident or emitted waves from visible to infrared spectrum in small scale. Therefore, understanding the physical mechanisms that are responsible from altered spectral behaviors achieved by various type of optical filters/coatings and designing those become equally important. Aim of this thesis is to propose design methods to selected energy and thermal applications, including daytime passive radiative cooling, broadband reflectance with refractory metals, absorption mechanisms of black silicon and high temperature broadband thermal emitter, all of which require engineering of electromagnetic spectrum in broadband. Various phenomena are considered during the design stages and utilized to evaluate the resulting characteristics. Methods used in this thesis generate novel designs to be considered in various applications.