Spectrally selective filters with rough surfaces and multilayer coatings
Pürüzlü yüzeyler ve çok katmanlı kaplamalı spekral seçici filtreler
- Tez No: 761247
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KÜRŞAT ŞENDUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Enerji krizi ve büyük çevresel kaygılar nedeniyle, çevre dostu ve verimli enerji dönüşüm ve tüketim teknikleri için yeni enerji kaynakları araştırılmaktadır. Dikkat çekici umutlar veren ve şu anda dünya çapında uygulanmakta olan optik yüzeyler, enerji yönetimi için gelecek vaat eden teknolojiler arasındadır. Bir nesnenin yansıtma, soğurma ve iletme özellikleri, nesnenin malzeme ve yapısal parametreleri tarafından belirlenir. Yüzey dokusunun yüzeyin optik performansı üzerindeki etkisi kaçınılmazdır. Işığın spektral özelliklerini (iletim, yansıma ve absorpsiyon) değiştirmek için, ışık-madde etkileşimleri çok katmanlı kaplamalar, nanoyapılar ve pürüzlü yüzeyler tarafından değiştirilebilir. Sonuç olarak, geniş bant spektrumu üzerinde yansıma ve emisyon için spektral olarak seçici filtreler olarak hareket edebilen mikro ve nano yapıların tasarımı önemli bir husus haline geldi. Bu tezin amacı, pürüzlü yüzeyli ve çok katmanlı kaplamalı spektral seçici filtreler, renkli ışınımlı soğutma ve hepsinde gerekli olan siyah silikonun absorpsiyon mekanizması gibi çeşitli uygulamalarla spektral seçici emisyon yüzeyleri için tasarım metodolojileri sağlamaktır. Hem geniş bantta hem de dar bantta spektral seçicilik yapmak için yüzey mühendisliği yapmak. Tasarım süreci boyunca çeşitli yönler değerlendirilir ve oluşturulan özellikleri değerlendirmek için kullanılır. Bu tezde kullanılan yöntemler, çeşitli uygulamalarda kullanılabilecek yenilikçi tasarımlar yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the energy crisis and major environmental concerns, new energy sources are being researched for environmentally friendly and efficient energy conversion and consumption techniques. Optical surfaces, which have shown remarkable promise and are presently being applied globally, are among of the promising technologies for energy management. The reflectance, absorption, and transmission characteristics of an object are determined by the material and structural parameters of the object. Impact of surface texture on optical performance of the surface is unavoidable. In order to alter the spectral features (transmission, reflection, and absorption) of light, light-matter interactions can be altered by multilayer coatings, nanostructures, and rough surfaces. As a result, design of micro and nano structures that can act as spectrally selective filters for reflection and emission over a broadband spectrum became an important consideration. The purpose of this thesis is to provide design methodologies for spectral selective emission surfaces with various applications, such as spectrally selective filters with rough surfaces and multilayer coatings, colored radiative cooling, and absorption mechanism of black silicon, which in all of them it is required to do surface engineering to do spectrally selective in both broadband and narrowband. Various aspects are evaluated throughout the designing process and used to assess the generated characteristics. The methods utilized in this thesis create innovative designs that may be used in a variety of applications.