Bulut hizmet sağlayıcılarının çok kriterli karar verme yöntemleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of cloud service providers by multi-criteria decision-making methods
  1. Tez No: 643546
  2. Yazar: BUSE USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER EREN, DOÇ. DR. EVRENCAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Teknolojik gelişmelerle birlikte şirketler verilere hızlı erişim, daha düşük maliyet ve minimum insan gücü kullanımı için bulut hizmet kullanımına ihtiyaç duymaya başlamışlardır. Her geçen gün bulut hizmet sağlayıcı sayısının artması ve sundukları seçeneklerin çok olması sebebiyle bulut hizmet sağlayıcı seçimi oldukça zorlaşmaktadır. Bu seçimi kolaylaştırmak amacıyla bulut hizmet sağlayıcı sıralama problemi ele alınmış olup bu tez kapsamında iki çalışma gerçekleştirilmiştir. Birinci çalışmada, bulut hizmet sağlayıcı seçiminde etkili olan kriterler konunun uzmanları tarafından tespit edilerek değerlendirilmiştir. Çalışmada orta ölçekli şirketlerin bulut hizmet sağlayıcı seçiminde etkili olan 5 ana kriter ve bunlara bağlı 17 alt kriter belirlenmiş olup, çok kriterli karar verme yöntemlerinden analitik ağ süreci ve bulanık analitik hiyerarşi süreci yöntemi ile değerlendirilmiştir. İkinci çalışmada ise, uzmanlar tarafından belirlenen bulut hizmet sağlayıcıları TOPSIS, PROMETHEE, bulanık TOPSIS ve bulanık PROMETHEE yöntemleri kullanılarak elde edilen sıralamalar karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda, kullanılan farklı yöntemler ile elde edilen sıralamalar incelenmiş olup, 7 bulut hizmet sağlayıcısı arasından sıralamalarda birinci ve ikinci sırayı takip eden Google Drive bulut hizmet sağlayıcısı tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological developments have revealed the need for fast access to data by medium-sized companies, and the need to use cloud services with lower costs and minimum manpower. Cloud service provider selection is becoming more difficult due to the increasing number of cloud service providers and the many options they offer. In order to facilitate this selection, the cloud service provider-ranking problem has been considered and two studies have been conducted within the scope of this thesis. In the first study, the criteria that are effective in the selection of cloud service providers were determined and evaluated by the experts of the subject. In the study, 5 main criteria and 17 sub-criteria that are effective in the selection of cloud service providers of medium-sized companies were determined and evaluated by analytical network process and fuzzy analytical hierarchy process method, which are among the multi-criteria decision making methods. In the second study, the rankings obtained by using the cloud service providers TOPSIS, PROMETHEE, fuzzy TOPSIS and fuzzy PROMETHEE methods determined by the experts were compared. As a result of the study, the rankings obtained with the different methods used were examined, and the Google Drive cloud service provider, which ranked first and second, was chosen among 7 cloud service providers.