Süperkritik termik santralde enerji ve ekserji analizi
Energy and exergy analysis in a supercritical thermal power plant
  1. Tez No: 643545
  2. Yazar: BAŞAK BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOPAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada bir süper-kritik termik santralin tüm sistem elemanlarının ayrı ayrı enerji ve ekserji analizi yapılmıştır. Tesiste bulunan toplam 46 düğüm noktasının enerji ve ekserji değerleri ayrı ayrı hesaplanarak, her bir elemanın kayıp enerjileri ve tersinmezlikleri belirlenmiştir. Bütün bu hesaplamalar sonucunda sonuçlar grafiksel olarak da verilmiştir ve ekipmanlar birbiri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, energy analysis and exergy analysis of all system elements of a super-critical thermal power plant were performed. The energy and exergy values of 46 points found in the plant were calculated separately and the lost energies and irreversibility were found. As a result of these calculations, the results are given graphically and the equipments are compared with each other.