Çeşitli antibiyotiklerin Klebsiella pneumoniae biyofilmi üzerine etkilerinin in-vitro kateter modelde araştırılması
Investigation of the effects of various antibiotics against Klebsiella pneumoniae biofilms on in-vitro catheter model
- Tez No: 643548
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ÖZBEK ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Gram negatif, genellikle kapsüllü, hareketsiz, sporsuz, çomak şeklinde bir bakteri olan Klebsiella pneumoniae günümüzde toplum ve hastane kökenli enfeksiyonların önemli etkenlerinden biridir. Bu bakteri kateter yüzeyinde bir mikrobiyal biyofilm oluşturarak kateter ilişkili enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Kateter ilişkili enfeksiyonların tedavisinde en etkili tedavi yöntemi enfekte kateteri çıkarmak ve sistemik antibiyotik tedavisine başlamak olsa da bu işlem hastanın sağlık durumu ile ilgili nedenlerle her zaman yapılamamaktadır. Enfekte kateterin çıkartılamadığı hastalarda sistemik antimikrobiyal tedavi ile birlikte yardımcı bir tedavi seçeneği olarak antibiyotik kilit tedavisi kullanılması Infectious Diseases Society of America ve Centers for Disease Control and Prevention gibi sağlık kuruluşları tarafından önerilmektedir. Çalışmamızın amacı, biyofilme gömülü K. pneumoniae suşuna karşı kolistin, siprofloksasin, tobramisin, doripenem ve tigesiklinin tek başlarına ve klaritromisin veya esomeprazol ile olan kombinasyonlarının kilit solüsyonu olarak 24 saatlik in-vitro etkisinin araştırılmasıdır. Antibiyotik kilit solüsyonlarının etkinlikleri bir in-vitro kateter modelde, kateter ucundan izole edilmiş K. pneumoniae suşlarına karşı araştırılmıştır. Çalışmamızda, doripenem ve tobramisinin kilit solüsyonu olarak kullanılmaları sonucu güçlü bakterisidal etkiye sahip oldukları gözlemlenmiştir. Kolistin, klaritromisin veya esomeprazol ile kombinasyon halinde kullanıldığında iki suş ile sinerjist etki elde edilirken; tobramisin, doripenem, tigesiklin ve siprofloksasin, klaritromisin ve esomeprazol ile kombinasyon halinde kullanıldıklarında ise tüm suşlara karşı aditif etki görülmüştür. Antagonist etki saptanmamıştır. Sonuç olarak, bulgularımız, K. pneumoniae'nin etken olduğu kateter enfeksiyonlarında antibiyotik kilit çözeltileri olarak denen antibiyotiklerin ve kombinasyonlarının in-vitro etkinliği konusunda önemli bilgiler içermektedir.
Özet (Çeviri)
Klebsiella pneumoniae which is a gram negative, generally capsulated, non-moving, non-sporing bacteria, continous to be an important cause of community-acquired and nosocomial infection. This bacteria can cause catheter related infections by forming biofilm on the surface of catheter. The most effective treatment method of catheter related infection is to remove infectious catheter and start antibiotic treatment but this process can't be practiced in all cases due to the patients' health conditions. Infectious Diseases Society of America and Centers for Disease Control and Prevention suggest that systemic antibiotic therapy and antibiotic lock therapy, as an adjuvant therapy, for patients whose infectious catheter can't be removed. The aims of our study is, to determine the in-vitro stability and efficacy of colistin, ciprofloxacin, tobramycin, doripenem and tigecycline alone or in combination with clarithromycin or esomeprazole as 24 hour lock solutions against biofilm-embedded K. pneumoniae strains. The efficacy of antibiotic lock solutions was tested in an in-vitro catheter biofilm model against K. pneumoniae isolated from catheter tip. In our study, we observed that the use of doripenem and tobramycin as a lock solution had potent bactericidal effects. When colistin was used in combination with clarithromycin or esomeprazole, the combinations had a synergistic effect on two strains, tobramycin, doripenem, tigecycline and ciprofloxacin were used in combination with clarithromycin or esomeprazole, the combinations had an additive effect on all strains. No antagonistic effect was observed. Consequently, the findings of our study have important informations for effectiveness of tested antibiotic lock solution with these antibiotics alone or in combination in the catheter related infections with K. pneumoniae.