Acil serviste sepsis şüphesi ile takip edilen hastalarda entegre pulmoner index (EPİ) ölçümünün değerliliği ve sepsis tanı kriterleri ile ilişkisi
Value of integrated pulmonary index (ipi) inpatients with suspected sepsis in the emergencydepartment and it's relation to the sepsis diagnosticcriteria
- Tez No: 643627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç Acil servise başvuran, sepsis ön tanısı ile takip edilen hastalarda, non-invaziv olarak ölçülebilen Entegre Pulmoner İndex (EPİ) ölçümünün, sepsis hastalarını erken tanımadaki olası rolünün gösterilmesi, sepsis tanı kriterleri ile ilişkisinin ve mortaliteyi öngörmede başarısının test edilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem Prospektif gözlemsel kontrollü tanı testi performans çalışması olarak dizayn edilen bu çalışmaya, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne 01.05.2020 ile 25.07.2020 tarihleri arasında başvuran, 18 yaş ve üstü, enfeksiyon odağı saptanan 102 hastadan; qSOFA skoru 2 ve üzeri olan 54 hasta vaka grubuna ve qSOFA skoru 2'den az olan 48 hasta kontrol grubuna alındı. Hastaların demografik ve klinik özellikleri kaydedilerek tüm hastalara 30'ar dakikalık EPİ monitörizasyonu yapıldı her 5 dakikada bir ölçülen EPİ değerleri not edildi ve ortalamaları hesaplandı. Ayrıca qSOFA, SIRS, NEWS ve MEDS skorları hesaplandı ve 28 günlük mortaliteleri kaydedildi. Bulgular Çalışmaya alınan vaka grubundaki sepsis olan hastalarda yaş ortalaması 72,8 ±13,24, sepsis olmayan hastalarda 70,73 ±17.03 idi. Vaka ve kontrol grupları arasında yaş ortalaması açısından istatistiksel olarak anlamlı fark görülmedi (p=0,5) Vaka ve kontrol grupları arasında ortalama sistolik kan basıncı, nabız ve GKS değeri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark izlendi. Vaka ve kontrol grupları arasında diyastolik kan basıncı, solunum sayısı, ölçülen ateş, spo2 ve etCO2 açısından istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi. Çalışmaya alınan hastaların 0. 5. 10. 15. 20. 25 30. dakikalarda EPİ değerleri ölçüldü, dalga formunda görülen en düşük ve en yüksek EPİ ölçümleri ve hesaplanan ortalama EPİ değeri kaydedildi. Yapılan tüm ölçümlerde sepsis olan vaka grubu ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Vaka ve kontrol grupları arasında ROC analizinde 0. Dakika EPİ skorunun eğri altında kalan alanı 0,760 (%95 CI 0,666-0,839) olup; eşik değeri vii Youden index noktasına göre 5 olarak belirlendiğinde sensitivite %44,44 ve spesifite %93,75 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction Our study was aimed to demonstrate the possible role of the non-invasively measured Integrated Pulmonary Index (IPI) to early recognition of sepsis patients, and to test its relation to the sepsis diagnostic criteria and its ability to predict mortality in patients admitted to, and followed-up, in emergency department for prediagnosis of sepsis. Material and Method Our study was designed as a prospective observational controlled diagnostic test performance study in which 102 patients aged 18 years or older applied to the Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital Emergency Medicine Department with suspected sepsis between 01.05.2020 and 25.07.2020 were included. 54 patients with qSOFA score of 2 and above were included in the case group and 48 patients with a qSOFA score of less than 2 were included in the control group. The demographic and clinical data was recorded, and all the patients were monitored for 30 minutes each. IPI values measured every 5 minutes were documented. In addition, qSOFA, SIRS, NEWS and MEDS scores were calculated and the 28-day mortality was recorded. Results The mean age of sepsis patients in the case group was 72.8 ± 13.24 years, and 70.73 ± 17.03 years in the control group without sepsis. There was no statistically significant difference found between the case and control groups in terms of mean age (p = 0.5). A statistically significant difference was observed between the case and control groups in terms of mean systolic blood pressure, heart rate and GCS ix (Glaskow Coma Scale) values. There was no statistically significant difference observed between the case and control groups in terms of diastolic blood pressure, respiratory rate, temperature, spO2 and etCO2. IPI values were measured at 0th 5th 10th 15th 20th 25th and 30th minutes, the lowest and highest IPI measurements in the waveform and the calculated average IPI values were documented. A statistically significant difference was found between the case group with sepsis and the control group in all measurements. Between the case and control groups, the area under the curve of the 0th minute IPI score in ROC analysis was 0.760 (95% CI 0.666-0.839); the threshold value was determined as 5 according to the Youden index point, the sensitivity was 44.44% and the specificity was 93.75%.