XVI. yüzyılda Avrupalı seyyahlara göre Osmanlı Macaristanı (1520-1600)
Ottoman Hungary in the 16th century according to European travelers (1520-1600)
  1. Tez No: 643639
  2. Yazar: NAZAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
16. yüzyılda Osmanlı Macar ilişkilerinin en üst düzeye ulaştığı bir dönemde Avrupa'da seyyahların çoğalması ile yazılan seyahatnâmeler gitgide artmıştır. Avrupalı seyyahlar Macaristan'a değişik tarihlerde ve çeşitli amaçlarla yolculuk yapmıştır. Seyyahların Macaristan'a yaptıkları yolculukların tamamı başarılı olmuş yolculuklarına genellikle Viyana'dan başlayıp Tuna Nehri üzerinden devam ederek, Macaristan'ı kuzeyden güneye, batıdan doğuya dolaşmışlardır. Bazı seyyahlar kara yolu güzergâhını bazısı nehir yolculuğunu tercih etmiştir. Çoğunlukla aynı güzergâhlar kullanılmıştır. Yolculuklar sırasında tutulan notlar daha sonra seyahat anıları olarak ince ayrıntılara kadar yazılmıştır. Birinci elden kaynak olan seyahatnâmeler Macaristan ve diğer ülke tarihleri için önemli bir yere sahiptir. Yazılan seyahatnâmelerin büyük bir kısmı yayımlanmış az bir kısmı ise kaybolmuştur. Seyyahlar yolculuklarında gördükleri olumsuzlukları kaydettikleri gibi olumlu gördüklerini övmüşlerdir. Seyahatlerinde satın aldıkları kıymetli eserleri ve eşyaları koleksiyonlarına katmışlardır.
Özet (Çeviri)
In a period when the Ottoman-Hungarian relations reached the highest level in the 16th century, the travel books written with the increase of travelers in Europe gradually increase. European travelers travel to Hungary on different dates and for various purposes. All of the journeys that travelers have made to Hungary have been successfull, and they have generally started their journeys from Vienna and continue on the Danube River and have traveled Hungary from north to south and from west to east. Some travelers would preferred the road route and some preferred the river journey. Mostly the same routes are used. Notes kept during the journeys were then written down to fine details as travel memories. Travel resources, which are primary sources, have an place for the history of Hungary and other countries. The majority of the publications written were published and some of them were lost. The travelers praised the negativities they saw on their journey, as well as the positive ones. They added the precious works and items they bought to their collections during their travels.