Conflict and conflict management in Turkish officers' workplace: a qualitative study on interpersonal, intergroup and interorganizatonal level
Türk zabitlerinin çalışma yerlerinde çatışma ve çatışma yönetimi: Kişilerarası, gruplararası ve örgütlerarası boyutta bir çalışma
- Tez No: 643694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL KULA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
“Gemi”birçok sebeple sıradan bir çalışma ortamından çok farklıdır. Gemilerde çalışma ve yaşam alanlarının aynı olması, mesai bittiğinde gidip rahatlanacak bir yerin olmaması, aile ve arkadaşlardan uzak olma ve yüksek bir hiyerarşiye sahip olan örgüt yapısı ile gemi diğer çalışma alanlarından ayrılmaktadır. Gemiler, uyumlu çalışmanın sadece iş perforansı değil, can ve mal güvenliğini de yakından ilgilendirdiği çalışma alanlarıdır. Bu farklılıklara ve çatışmanın sonuçlarının sıradan çalışma alanlarına göre çok daha ciddi olduğu bir yer olmasına rağmen, bir çalışma alanı olarak gemi ve gemiadamlarının yaşadığı çatışmaların sebepleri literatürde bulunmamaktadır. Bu sebepten ötürü, yapılan çalışma, aktif olarak gemide görev alan zabitlerle yarı yapılandırılmış mülakatlar, ve armatör ve gemi yönetim firmalarının insan kaynakları ve personel müdürlerinden oluşan karar vericiler ile bir odak grup çalışması uygulanarak çalışma alanlarındaki anlaşmazlıkların sebepleri tespit edip, literatürdeki bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Zabitler ile yapılan 20 mülakatta, toplam 29 çatışma sebebi tespit edilmiş olup, takip eden, 6 karar vericinin katılımıyla gerçekleştirilen odak grup çalışmasında 18 çatışma sebebi tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, zabitler ile karar vericilerin nelerin gemide çatışmalara sebep olduğuna dair fikirleri arasında çeşitli farklar olduğu tespit edilmiştir. Bu tespitler gemilerde yaşanan anlaşmazlıkların daha iyi anlaşılması, çözülmesi ve önlenmesi gibi hususlarda yardımcı olabilecek olmanın yanı sıra, iş yeri çatışmaları literatürü için de önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
“The ship”is an unorthodox workplace due to numerous differences. The work and living spaces are one and the same, there is no place to go to relax when the work is over, family and friends are out of reach and the organizational structure is almost military-like, with high level of hierarchy. Ships are workplaces where working in harmony does not only affect the work performance, but the safety of life and goods on board, and the ship as well. However, despite these conditions that are the backdrop of conflict, and where the consequences of conflict can be a lot more severe when compared to the orthodox workplaces the ship as a workplace and the reasons for conflict that arise among seafarers are yet to be studied in this literature. Due to these reasons, this study aims to fill this gap by identifying the reasons for conflict in seafarers' workplace, perceived by officers themselves and the decision makers who consist of human resources and crew managers of shipowning and ship managing companies. For this aim, a semi-structured interview was carried out with officers who are actively working on board ships. A total of 20 interviews had been carried out with officers, and in those interviews a total of 29 reasons for conflict have emerged. Following focus group study that was carried out by decision makers provided 18 emerging codes. Findings of the study show that there are various differences among officers and decision makers on what constitutes a reason for conflict on board ships. Identification of these reasons will help better understand the conflict situations on board ships as well as contribute to the workplace conflict literature.