ID432xID347 siyez buğday (Triticum monococcum L. ssp monococcum) melez kombinasyonunda genetik haritanın oluşturulması ve dane özellikleri ile ilişkili kantitatif özellik bölgelerinin tanımlanması
Obtaining genetic linkage map in ID432xID347 einkorn (Triticum monococcum L. ssp monococcum) cross combination and determinig qtls related to grain traits
  1. Tez No: 643779
  2. Yazar: MİHRİBAN TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, siyez buğdayında (Triticum monococcum L. ssp. monococcum) dane özellikleri ile ilişikili kantitatif özellik bölgelerini (QTLs) haritalamak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, ID432 ve ID347 melez kombinasyonundan elde edilen ve tek tohum soy yöntemine göre F8 kademesine getirilmiş 135 adet rekombinant kendilenmiş hat ve anaçlar 2018-2019 yetiştirme sezonunda Adana lokasyonunda tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak ekilmiştir. Genetik bağlantı haritası oluşturmak için toplamda 2888 DNA markörü kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, 2888 adet SilicoDArT ve SNP markörü, 7 kromozom üzerinde, toplam 563 lokusta haritalanmış, ortalama 1.93 cM yoğunluğa sahip ve 1089.49 cM uzunluğunda bir genetik harita oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to map quantitative trait locus for some grain related traits of einkorn wheat (Triticum monococcum spp, monococcum). To this end, parents and 135 F8 recombinant inbred lines (RILs) obtained through single seed descent from cross ID432 and ID347 were sown according to randomized blocks design with three replications during the growing seasons of 2018-2019 in Adana location. Of the 22,681 SilicoDArT, 21,201 SNP markers, a total of 2888 SilicoDArT and SNP markers were used for map construction. As a result of the study, the resulting genetic linkage map had 2888 SilicoDArT and SNP in 563 loci mapped onto seven linkage groups and covered 1089.49 cM with a mean interval distance of 1.93 cM between the locus.