Utilization of biofuels for decreasing CO2 emissions in theturkish transportation sector
Türkiye ulaştırma sektöründe CO2 emisyonlarınınazaltılmasında biyoyakıt kullanımı
  1. Tez No: 643796
  2. Yazar: UTKU BOZBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE GÜNGÖRMÜŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin ulaşım sektöründeki petrol ve petrol ürünleri tüketimini analiz etmektedir. Yüksek orandan ithalat edilen petrolün çoğunlukla ulaşım sektöründe kullanılması, Türkiye'nin enerji güvenliğini tehdit etmektedir. Yeterli petrol üretimi olmayan Türkiye'de, dışa bağımlılık ve ulaşım sektöründe tüketilen petrolün sonucunda havaya salınan CO2 emisyon miktarı son yıllarda ciddi bir sorun oluşturmaktadır. Bu tezin amacı, Türkiye'nin ulaşım sektöründeki petrole olan bağımlılığını düşürmesine yardımcı olabilecek biyoyakıtların Türkiye'deki mevcut durumunu ve uygulamalarını değerlendirmektir. Ayrıca, ulaşım sektöründe petrolün yerine bioyakıtların kullanılmasının CO2 emisyonlarına etkisi de araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the consumption of oil and oil products in Turkey's transportation sector. Turkey depends on foreign oil supply so that the high rate of imported oil use in the transportation sector threatens Turkey's energy security due to dependency and environmental reasons. The high rate of imported oil used in the transportation sector and vehicles lead to a significant generation of CO2 emission. For this reason, dependency on foreign oil and CO2 emission are two major concepts that threaten Turkey's energy security. This thesis aims to assess the utilization of biofuels in Turkey to help to reduce the dependence on oil in the transportation sector together with the evaluation of the current situation and practice. Besides, the effect of biofuel use instead of oil on CO2 emissions in the transportation sector is investigated.