Çocukluk çağı femur diafiz kırıklarında konservatif tedavi yöntemi ve sonuçlarımız
Conservative treatment and results in pediatric femur diaphysis fractures
- Tez No: 643817
- Danışmanlar: DR. ADNAN KARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada, okul öncesi çağdaki çocuklarda gelişen ve konservatif tedavi edilen okul femur diafiz kırıklarının iyileşme ve yeniden şekillenme kapasitesinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Metod: 0-6 yaş arası konservatif tedavi edilen 36 kapalı femur diafiz kırığı olan hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar alçı öncesi traksiyon sürelerine ve alçı sonrası takip süresine göre iki ayrı gruba ayrıldı: 0-10 gün traksiyon uygulanan (Grup 1) ve 11-21gün traksiyon (Grup 2) ile 0-60 ay (Grup A) ve 60 üzeri (Grup B). Tedavi sonrası ve son kontrolde koronal ve sagital plan açılanmaları ile ekstremite uzunluk ölçümleri değerlendirildi. Bulgular: Hastaların ortalama takip süreleri 61.88± 36.81 ay; ortalama yaşları 4.2±1.94 yıl idi. Alçı çıkarıldıktan sonra ve son kontroldeki koronal plan açılanma değerleri sırası ile 13.60±7.20 derece ve 7.08±5.35 derece, sagittal plandaki açılanma ölçümü sırası ile 14.60±8.96 derece ve 9.04±5.14 derece , kısalık ölçümü ortalama değerleri sırası ile 1.61±0.84 cm ve 0.08±0.74 cm idi. Koronal ve sagital plandaki açılanma ile kısalık miktarlarında azalma istatistiksel olarak anlamlı idi (p>0.01). Grup 1 ve Grup 2 arasında alçı çıkarıldığında yapılan karşılaştırmada, açılanma ve kısalık ölçümlerinde istatistiksel fark bulunamadı (p>0,05). Grup B'deki hastaların koronal plandaki açılanma düzelme miktarı Grup A'dan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek iken (p0.05). Sonuç: Traksiyon süresi açılanma ve kısalık miktarını etkilememekle beraber ve koronal plan deformitelerinin 5 yıldan sonra da istatistiksel olarak anlamlı miktarda yeniden şekillenmeye devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to evaluate the healing - remodeling capacities of femoral diaphysis fractures treated with non-surgical methods in preschool children. Methods: Thirty-six patients aged between 0-6 years with closed femoral diapysis fractures who were treated with non-surgical methods were evaluated. Patients were compared in terms of the duration of traction: 0-10 days (group 1) and 11-23 days (group 2) Patients were also divided into 2 groups according to their follow-up periods: 0-60 months (group A) and over 60 months (group B). Coronal and sagittal angulation on radiographs and shortness of the extremity were assessed in the groups. Results: The mean follow-up period was 61.88± 36.81 months.The mean age was 4.2±1.94 years. The mean amount of shortness of the patients was 1.61±0.84 cm following plaster removal and 0.8±0.74 cm at the last follow-up. The overall difference of angulation on the coronal and sagittal planes after treatment was significant (p 0.05) Angulation improvement on the coronal plane in group B revealed significantly higher results than group A (p0.05). Conclusion: The duration of traction does not affect the outcomes while coronal plane remodeling continues at a statistically significant rate even after 5 years.