Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) öğrencilerinde ve ESOGÜ'de görevli (30 yaş ve altı) öğretim elemanlarında keratokonus sıklığının araştırılması
Investigation of keratoconus frequency in Eskişehir Osmangazi University (ESOGÜ) students and (≤30 years) faculty members working in esogü
- Tez No: 643865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY ATALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu uzmanlık tezinde, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) öğrencilerinde ve ESOGÜ'de görevli 30 yaş ve altı öğretim elemanlarında keratokonus taraması yapılması ve hastalığın prevalansının tespit edilmesi amaçlandı. Çalışmada orantılı/oransal tabakalı örnekleme yöntemi kullanılarak tarama muayenesine davet edilmek üzere randomizasyonla kişiler belirlendi. Bu kişilerden davete teşrif eden, 30 yaş ve altındaki refraktif cerrahi öyküsü olmayan 896 kişi çalışmaya dahil edildi. Katılımcıların demografik verileri, tıbbi özgeçmiş/soygeçmiş bilgileri ve alışkanlıkları sorgulanarak katılımcıların; refraksiyon, oküler response analyzer ile göz içi basıncı, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, biyomikroskopik muayene, optik biyometri, Scheimpflug korneal tomografi ve ön segment optik koherens tomografi değerlendirilmeleri yapıldı. Olgular kornea tomografisindeki verilere göre keratokonus, ektaziye yatkın ve normal olarak sınıflandırıldı. Keratokonus prevalansı %1,9 (n=17) %95 GA: %1,1-%3), ektaziye yatkınlık prevalansı %1,8 (n=16, %95 GA: %1-%2,9) olarak bulundu. Cinsiyete göre keratokonus prevalansı ise kadınlarda %1,2 (n=7/590), erkeklerde %3,3'tü (n=10/306) (p=0,03). Keratokonus tanısı alanların %76,5'i (n=13/17) hastalığının farkında değildi. Çok değişkenli analizlerde; keratokonus için göz kaşıma (OR:3,69, p=0,021) ve akraba evliliği (OR:26,74, p=0,009), ektaziye yatkınlık için ise sadece yaş (OR:1,27, p=0,011) risk faktörü olarak bulundu. Bu çalışma ülkemizde toplum temelli randomize bir örneklem ile gerçekleştirilen ilk keratokonus prevalans çalışması niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to conduct keratoconus screening in Eskişehir Osmangazi University (ESOGÜ) students and (30 years and below) faculty members working in ESOGÜ and to determine the prevalence of the disease. Subjects to undergo keratoconus screening were randomly selected using a proportional stratified sampling method. 896 people who responded to the invitation and who did not have a history of refractive surgery at the age of 30 or below were included in the study. The demographic data, medical/family history and habits of the participants were collected using a standardized questionnaire. Participants were evaluated with refractometer, intraocular pressure measurement with ocular response analyzer, best-corrected visual acuity, biomicroscopic examination, optical biometry, Scheimpflug corneal tomography and anterior segment optical coherence tomography. According to the tomographic data, the participants were classified as keratoconus, ectasia susceptibility and normal. The prevalence of keratoconus was 1.9% (95% CI:1.1%-3%), and ectasia susceptibility prevalence was 1.8% (95% CI:1%-9.9%). The prevalence of keratoconus by gender was 1.2% in women and 3.3% in men (p=0.03). 13 (76.5%) of those diagnosed with keratoconus were unaware of their disease. In multivariate analysis for keratoconus, eye rubbing (OR:3.69, p=0.021) and consanguineous marriage were found (OR:26.74, p=0.009) as a risk factor while only age (OR:1.27, p=0.011) was the risk factor for ectasia susceptibility. This is the first population-based keratoconus prevalence study in a randomized sample conducted in Turkey.