Türkiye'de PCC terminallerinde operasyonel verimliliğin karbondioksit emisyonuna etkisinin analizi
- Tez No: 643908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bitmiş araç lojistiği ağırlıklı olarak PCC adı verilen RO-RO gemileriyle yapılmaktadır. RO-RO limanlarında operasyon işleyiş, yükleme boşaltma operasyonları süreci hem yeni araçların hem de gemilerin salgıladığı emisyon miktarları açısından önem arz etmektedir. Taşıma işlemi sırasında araçların yaydığı emisyon miktarının, yükleme ve boşaltma işlemleri sırasında doğaya salınan toplam miktarın çok küçük bir kısmını oluşturduğu unutulmamalıdır. Yüklenen araç başına düşen emisyon miktarına işletme sırasında limanlarda gemilerin saldığı emisyon miktarı da eklendiğinde birim başına ciddi emisyon miktarı kaçınılmaz olacaktır. Bu çalışmada limanlardaki operasyonel performansın optimize edilebilmesi ve nakliye sürecinde araçların ve gemilerin salgıladığı emisyon oranlarının düşürülmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada doğrusal programlama kurgulanarak limanlardaki operasyon süresinin minimize edilmesi hedeflenmiştir ve gerekli bulgular üzerinde değerlendirmeler yapılmıştır. Sürecin iyileştirilmesi için gereken faktörler ve bu faktörlerin sonuca etkisi hesaplanmıştır. Bulgular doğrusal programlamada çalıştırılarak operasyon süresi ve böylelikle emisyon miktarı minimize edilmesi hedeflenmiştir. Bulgular çerçevesinde emisyon miktarında düşüş sağlanmış olup PCC terminallerinde emisyon miktarının iyileştirilmesi için gereken uygulamalar hakkında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The finished vehicle logistics transportation is mainly made by PCC type RO-RO vessels. Therefore, operational performance at RO-RO ports are thus important both in terms of emissions of new vehicles as well as emissions from ships during loading and unloading operations. It should be kept in mind that the amount of emissions emitted by vehicles during the transportation process constitutes a very small amount of the total amount released to the nature during the loading and unloading operations. The serious emission amount per unit will be inevitable when the amount of emission emitted by the vessels in ports during operation is added to the amount of emissions per vehicle loaded. In this study, it was aimed to minimize the operation time in ports by constructing a linear programming and evaluations were made on the necessary findings. The factors required for the improvement of the process and the effect of these factors on the result were calculated. By operating the findings in linear programming, it is aimed to minimize the operation time and thus the amount of emission. Within the framework of the findings, the amount of emission was reduced, and recommendations were made about the practices required to improve the emission amount at PCC terminals.