Teknoloji kabul modeli ve bireylerin gelecekteki ya da anlık sonuçları önemseme eğilimleri ile tüketici davranışları arasındaki ilişki
Investigation of customer behavior in terms of the technology acceptance model and consideration of future consequences
- Tez No: 643909
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ AKAYTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Reklamcılık, Science and Technology, Advertising
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmada, teknoloji kabul modeli ve bireylerin gelecekteki ya da anlık sonuçları önemseme eğilimleri ile tüketici davranışları arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu nedenle, İstanbul ilindeki 271 kadın, 229 erkek olmak üzere toplam 500 katılımcıya,“Anlık Sonuçları Önemseme Sonuçları Önemseme Ölçeği, Teknoloji Kabul ve Kullanımı Ölçeği, Teknolojik Kullanımda Anlık Sonuçları Önemseme Sonuçları”olmak üzere toplam üç ölçekten oluşan anket soruları dağıtılmış ve sonuçlara göre analizler yapılmıştır. Araştırmanın analizlerinde demografik değişkenlere göre dağılımların belirlenmesi amacıyla frekans (f) ve yüzdeler (%) hesaplanmıştır. Ölçeklerin boyutlarına ait madde toplamları ve ortalamaları bulunmuştur. Ortalamalar ve standart sapmalar hesaplanmıştır. Teknolojiyi Kabul ve Kullanımı, Anlık Sonuçları Önemseme/Gelecekteki Sonuçları Önemseme ve Teknolojik Kullanımda Anlık Sonuçları Önemseme/Gelecekteki Sonuçları Önemseme düzeylerinin demografik değişkenlere göre değişip değişmediğini belirlemek amacıyla bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans (anova) analizleri yapılmıştır. Katılımcıların, Teknolojiyi Kabul ve Kullanımı, Anlık Sonuçları Önemseme/Gelecekteki Sonuçları Önemseme ve Teknolojik Kullanımda Anlık Sonuçları Önemseme/Gelecekteki Sonuçları Önemseme düzeyleri arasındaki ilişkiyi bulmak amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Yapılan bu analizlerin sonucunda araştırmaya katılan katılımcıların teknoloji kullanımı ile anlık sonuçları önemsemeleri ile pozitif yönde bir korelasyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the technology acceptance model and the tendency of individuals to care about future or immediate outcomes and consumer behavior was examined. For this reason, a total of 500 participants, 271 women and 229 men in Istanbul province, were distributed survey questions consisting of three scales:“the scale of caring for instant results, the scale of acceptance and use of Technology, the results of caring for instant results in technological use”and analyses were conducted according to the results. In the analysis of the study, frequency (f) and percentages (%) were calculated to determine distributions according to demographic variables. Matter totals and averages of the dimensions of the scales were found. Averages and standard deviations were calculated. Independent sample t-test and one-way variance (anova) analyses were conducted to determine whether the levels of acceptance and use of technology, caring about instant results/caring about future results and caring about instant results/caring about future results in technological use changed according to demographic variables. Correlation analysis was conducted to find the relationship between participants ' acceptance and use of technology, their level of caring about instant results/caring about future results, and their level of caring about instant results/caring about future results in technological use. As a result of these analyses, a positive correlation was found with the use of technology and the importance of instant results.