Trakya baseni sismik yansıma verilerinin kuyu logları ile yorumlanması
Interpretation of seismic reflection data with well logs at Thrace basin
- Tez No: 643915
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İSMET KANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yer altı homojen olmayan yani karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu yüzden bulunduğumuz yüzeylerin altında istiflenen ve zamanla deforme olan yapıları anlamak için sadece yüzeyde yapılan gözlem ve araştırmalar doğru modeli ortaya koymamız için yeterli olmayabilir. Ayrıca jeofizik yöntemler kullanılarak tabakaların yüzeyden veya kuyu içerisinde gönderilen sinyallere karşı davranışları ölçülerek fiziksel özelliklerinin tespit edilmesi daha geniş bir perspektifte modellerimize cevap bulmamıza yardımcı olabilir. Jeofizik çalışmalarda sismik verinin toplanılması, toplanılan verinin veri işlem aşamalarına alınması ve kuyu loglarından elde edilen kayıtlar yardımıyla sayısal ve gözlemsel veriler doğru modelin ortaya koyulması için son derece önemlidir. Bu tez kapsamında, Trakya Baseninde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Arama Daire Başkanlığı tarafından 1986, 1987, 1988 ve 1989 yıllarında Edirne ili Pehlivanköy, İpsala ve Keşan ilçelerinde toplanan 10 adet sismik hat, 1990, 1992 ve 1996 yıllarında Edirne ili Keşan ve Bayramlı ilçeleri ile Tekirdağ ili Malkara ilçesinde açılan 3 adet arama kuyusu ve bu kuyularda alınan kuyu logları dataları yardımıyla adı geçen sahanın hidrokarbon varlığı açısından yeraltı modeli ortaya koyularak değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The underground has complex heterogeneous structure. In order to understand the under laying structures and distributions of rock units, structural deformations such as faults and folds observations and researches on the surface may not be enough to reveal the correct model. To identify all of changes happening on the subsurface it is essential to reveal the correct model. Therefore, the application of geophysical methods and well log analysis should be process together. In this thesis for revealing the correct subsurface model geophysical surveys and well log datas are combined. In addition interpreting those data together is one of the most important step to understand the Thrace Basin subsurface structures. In the scope of this thesis 10 seismic 2D lines (collected around Edirne, Pehlivanköy and Kesan district in 1986,1987,1988 and 1989), and 3 well drilling datas and well log datas (located in Malkara, Kesan, and Bayramli in 1990, 1992, and 1996 ) are used. All of the datasets used in this thesis are belong the Exploration Department of the Turkish Petroleum Corporation Company.