Molecular characterization of Vaccinium species from Turkey
Ülkemizden örneklenen Vaccinium türlerinin moleküler karekterizazyonu
  1. Tez No: 643916
  2. Yazar: OLIVET DELASI GLEKU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT SERÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Maviyemiş üretimi, tüm üzümsü meyve türleri üretimi arasında en hızlı artış gösteren üretimdir. Üretim esas olarak tamamı Amerika'ya özgü üç tür ile gerçekleştirilmektedir: 1) Vaccinium corymbosum L. (yüksek çalı maviyemiş); 2) V. ashei Reade (tavşan gözü maviyemiş); ve 3) V. angustifolium Ait. (alçak çalı maviyemiş). Çoğu maviyemiş çeşidinin ebeveynleri arasında birkaç Vaccinium türü bulunmaktadır. Türkiye florasının, kültür gelişiminde kullanım potansiyeli sergileyen V. arctostaphylos L., V. myrtillus L., V. vitis-idaea L., V. uliginosum L. gibi çeşitli Vaccinium türleri vardır. Bu çalışmada, V. arctostaphylos, V. myrtillus, V. uliginosum türlerine ait genotipler ile 'Jubilee' ve 'Misty' çeşitlerinin genetik çeşitliliği iPBS markör sistemi ile araştırılmıştır. 10 primer kullanılan çalışmada 271 tanesi polimorfik toplam 274 band skorlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen dendrogramda bu üç tür ayrı gruplar oluşturuştur. Vaccinium arctostaphylos ve V. myrtillus, V. uliginosum türü karşılaştırmasına göre birbirine daha yakın bulunmuştur. 'Jubilee' ve 'Misty' çeşitleri ise en yüksek benzerliği V. myrtillus türü temsilcisi bireyleri ile göstermiştir. Bu sonuçlar, ilgili türlerin çeşitlilik ve evrimleri ile maviyemiş ıslahında kullanımları konusunda ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Blueberry production has recorded an accelerated rise in production among all small fruit species. The production is mainly conducted with three species which are all native to America: 1) Vaccinium corymbosum L. (highbush blueberry); 2) V. ashei Reade (rabbit eye blueberry); and 3) V. angustifolium Ait. (lowbush blueberry). Most blueberry cultivars have several Vaccinium species in their background. Turkish flora has several Vaccinium species like V. arctostaphylos L., V. myrtillus L., V. vitis-idaea L., V. uliginosum L. exhibiting potential for utilization in cultivar development. In this study, genotypes of V. arctostaphylos, V. myrtillus, V. uliginosum species and genetic diversity of 'Jubilee' and 'Misty' varieties were investigated with iPBS marker system. A total of 10 primers yielded 274 bands 271 of which were polymorphic. In the dendrogram obtained as a result of the research, these three species separated clearly. Vaccinium arctostaphylos and V. myrtillus were found closer to each other as compared to V. uliginosum species. 'Jubilee' and 'Misty' varieties showed the highest similarity with V. myrtillus. These results shed light on the diversity and evolution of related species and their use in blueberry breeding.