Queuing systems with preferred service start times and multiple customer classes
Tercih edilen hizmet başlangıç zamanlı ve çoklu müşteri sınıflı kuyruk sistemleri
- Tez No: 644019
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAKİNE BATUN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR ÇAVDAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2020
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde arabayla teslim al sistemlerinde ortaya çıkan operasyonel problemlerden yola çıkılarak, gelen müşterilerin servis teslim sürelerini tercih ettikleri bir kuyruk sisteminde kapasite tahsisi problemi incelenmiştir. İncelenen sistemde müşteriler farklı önceliklere sahip olabilirler. Tüm taleplerin talep edilen zamandan önce veya talep edilen zamanda karşılandığı varsayılır. Modelin genelliğini artırmak için, erken servis, bir müşteri talebini reddetme ve servis sağlayıcı için dış kaynak kullanımı (alternatif olarak fazla mesai) gibi eylemlere izin verilir. Ele alınan problem bir Markov Karar Süreci olarak modellenmiştir. En iyi hizmet politikasını oluşturmak için bazı yöntemler kullanılmıştır; ilk olarak, uygun olmayan çözümler kümesini karakterize etmek için yapısal sonuçlar önerilmiştir ve bu sonuçlar verimli hesaplamalar için çözüm yöntemleriyle entegre kullanılmıştır. Ayrıca, daha büyük boyutlardaki problemleri çözebilmek için bazı probleme özgü yaklaşım ve durum uzayı toplama yöntemleri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Motivated by the operational problems in curbside pickup systems, in this thesis, a capacity allocation problem in a queuing system, where arriving customers have preferred service delivery times, is studied. In the illustrated system, customers may have different priorities. All requests are assumed to be served before or during their requested time period. In order to increase the generality of the model, actions of early service, rejecting a customer request, and outsourcing (or equivalently working overtime) are allowed for the service provider. We model this problem as a Markov Decision Process. We analyze the structural properties to identify a set of suboptimal solutions and use these results to develop efficient solution methods. We develop state space aggregation methods to solve problem instances of larger size.