TCP/IP protokolünde 'differentiated services' modeline göre 'quality of service' sağlayacak bir sistemin tasarlanması ve gerçeklenmesi
Design and implementation of a 'quality of service' system based on 'differentiated services' for the TCP/IP protocol
- Tez No: 168464
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKHAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Günümüzde Internet“en iyiyi sağlama”(Best Effort) mantığına göre servis sağlamakta, ağ ortamındaki tüm paketlere eşit servis verilmektedir. Internet kullanımının ve birbirinden farklı özellikler gösteren ve farklı gereksinimlere ihtiyaç duyan uygulama ve veri tiplerinin artması, servis kalitesinin (Quality of Service-QoS) sağlanması ihtiyacını doğurmuştur. Tez çalışmasında farklı trafik tiplerine farklı servis kalitesi sağlamak amacıyla Internet Task Engineering Force (IETF) tarafından geliştirilmiş olan Differentiated Services modeli temel alınarak servis kalitesi sağlayacak bir sistem gerçekleştirmiştir. Trafik kontrol konfigürasyonlarının Linux tabanlı ağ yönlendiricilerine merkezi bir noktadan dağıtımı sağlanarak yönlendirici konfigürasyonlarının uzaktan otomatik olarak uygulanması gerçekleştirilmiştir. Linux'taki mevcut“tc”trafik kontrol arayüz programı, trafik kontrol elamanlarının konfigürasyon işlemlerinin komut satırından gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Trafik kontrol elemanlarının konfigürasyonunun doğrudan uygulama içinden yapılabilmesi için bir programlama arabirimi geliştirilmiştir. Trafik kontrol konfigürasyonlarrmn saklanması için merkezi bir LDAP dizin sunucusu kullanılmıştır. Linux kernel'da ilk olarak gerçekleştirilen servis kalitesi yöntemlerinden biri olmasından dolayı trafik kontrolünde CBQ (Class Based Queuing) algoritmasının kullanımı yaygındır 2001 yılı sonlarında Martin Devera tarafından CBQ algoritmasına alternatif olarak HTB (Hierarchical Token Bucket) algoritması geliştirilmiştir. DiffServ konfigürasyonü tasarlanırken CBQ ve HTB algoritmaları göz önüne alınmıştır. CBQ algoritması kullanılarak gerçekleştirilen konfigürasyonda, trafik tiplerine atanan bant genişliklerinde sapmalar görülmüştür. Bunun sonucunda CBQ yerine CBQ algoritmasından daha doğru değerler verdiği görülen HTB algoritması kullanımı tercih edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Linux, Servis Kalitesi, Differentiated Services, CBQ, HTB
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today's Internet only provides“Best Effort”service. Traffic is processed as quickly as possible, but there is no guarantee as to timeliness or actual delivery. The growth in Internet usage and the increase in the number and variety of applications having different service requirements, rapidly developed demands for service quality. Developed by the Internet Engineering Task Force (TETF), Differentiated Services (DiffServ) is a model which can be used to provide QoS (Quality of Service) in IP networks. In this thesis, with the aim to provide different service quality to different traffic types, a system that provides QoS based on“Differentiated Services”is implemented. In the implemented system, Linux based routers can be configured remotely by automatic distribution and deployment of traffic control configurations. The“tc”traffic control program in the Linux kernel, provides an interface to configure traffic control elements in command line. In order to configure traffic control elements from within an application program, a programming interface has been developed. An LDAP directory server is used for centrally storing traffic control configurations. Since CBQ (Class Based Queuing) algorithm is one of the firstly developed service quality methods in Linux kernel, CBQ algorithm is commonly used for traffic control. Near the end of year 2001, HTB (Hierarchical Token Bucket) algorithm was developed by Martin Devera as an alternative to CBQ. In this thesis, both CBQ and HTB algorithms have been considered. With the traffic control configuration designed using CBQ algorithm, it has been seen that there is an amount of deviation in the requested bandwidth allocations. As a result, HTB algorithm which gave better results in bandwitdh usages, has been preferred to be used instead of CBQ. Keywords : Linux, Quality of Service, Differentiated Services, CBQ, HTB XI