Uluslararası pazarlama kapsamında toplumsal kültür ve inanç unsurlarının kurumların pazarlama stratejilerine yansımaları
Reflections of social culture and belief elements on the marketing strategies of institutions within the scope of international marketing
- Tez No: 644090
- Danışmanlar: DR. İBRAHİM TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırma, uluslararası pazarlama kapsamında toplumsal kültür ve inanç unsurlarının kurumların pazarlama stratejilerine yansımalarını konu edinmektedir. Bu bağlamda araştırma verileri, tüketiciler ve üreticiler olmak üzere iki farklı gruptan toplanmıştır. Araştırma sürecinde toplanan veriler, SPSS-22 paket programına aktarılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın betimsel bulgularını tespit edebilmek için frekans ve yüzde analizi kullanılmıştır. Ayrıca hipotezlerin test edilmesinde ise korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Bu araştırma, 370 tüketici ve 317 üretici olmak üzere toplam 687 kişinin katılımı ile yürütülmüştür. Araştırma analiz sonuçları göz önüne alındığında, tüketicilerin davranışları ile kültürel özellikler ve bu özelliklere ait güç mesafesi, belirsizlikten kaçınma, bireycilik ve erillik/dişillik alt boyutları arasında anlamlı düzeyde ve pozitif yönde korelasyonel ilişki tespit edilmiştir. Kültürel özellikler ve bu özelliklere ait alt boyutlar bir bütün olarak tüketici davranışlarına etki etmektedir. Tüketicilerin davranışları ile dini yönelimler ve bu yönelimlere ait içsel yönelimler ve dışsal yönelimler alt boyutları arasında anlamlı düzeyde bir ilişki tespit edilememiştir. Dini yönelimler ve bu yönelimlere ait alt boyutlar bir bütün olarak tüketici davranışlarına etki etmektedir. Kültürel farklılıklar, üreticilerin pazarlama stratejilerine ve bu stratejilere ait ürün adaptasyonu, tutundurma adaptasyonu ve dağıtım adaptasyonuna anlamlı düzeyde bir etkisi belirlenememiştir. Üreticilerin dini yönelimleri ile pazarlama stratejileri ve bu stratejilere ait ürün adaptasyonu, fiyat adaptasyonu, tutundurma adaptasyonu ve dağıtım adaptasyonu arasında pozitif yönde ve anlamlı düzeyde korelasyonel ilişki tespit edilmiştir. Dini yönelimler ve bu yönelimlere ait alt boyutlar bir bütün olarak üreticilerin pazarlama stratejilerine etki etmektedir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the reflections of social culture and beliefs on the marketing strategies of institutions within the scope of international marketing. In this context, research data has been collected from two different groups as consumers and producers. The data collected during the research process was transferred to SPSS-22 package program and analyzed. Frequency and percentage analysis were used to identify descriptive findings of the research. In addition, correlation and regression analyzes were used to test hypotheses. This research was conducted with the participation of 687 people, 370 consumers and 317 producers.Considering the results of the research analysis, a significant and positive correlation was found between consumers' behaviors and cultural characteristics and the power distance, uncertainty avoidance, individualism and masculinity / femininity sub-dimensions.Cultural characteristics and sub-dimensions related to these properties affect consumer behavior as a whole. There was no significant relationship between consumers' behaviors and religious orientations and their internal orientations and external orientations sub-dimensions.Religious orientations and their sub-dimensions affect consumer behavior as a whole. There is no significant relationship between cultural differences and the marketing strategies of the manufacturers and the product adaptation, promotion adaptation and distribution adaptation of these strategies. Cultural differences, a significant impact on manufacturers' marketing strategies and product adaptation, promotion adaptation and distribution adaptation of these strategies could not be determined. A positive and significant correlation was found between the religious orientation of the manufacturers and their marketing strategies and product adaptation, price adaptation, promotion adaptation and distribution adaptation. Religious orientations and sub-dimensions of these orientations affect the marketing strategies of the producers as a whole.