Bebeği hastanede yatan ebeveynlerin evlilik uyumunun maternal ve paternal bağlanmaya etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of marital adjustmentof parents whose baby is hospitalized on maternal and paternal attachment
  1. Tez No: 644151
  2. Yazar: GÖZDE GÜLFİYE NİZAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCİHAN AKKUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Evlilik uyumu bir süreç olarak tanımlanmış olup birçok dinamik değişkenden etkilenir. Bağlanma, yaşamın her anında insanın ihtiyaç duyduğu, problem varlığında ortaya çıkan, sorunlarla baş etmeyi sağlayan yakın çevreye ya da herhangi bir nesneye karşı geliştirilen davranıştır. Bu çalışma bebeği hastanede yatan ebeveynlerin evlilik uyumlarının maternal ve paternal bağlanmaya etkisini araştırmak amacıyla yapılmış tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırma SBÜ Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi pediatrik kardiyovasküler cerrahi (KVC) yoğun bakım ünitesi, çocuk cerrahisi servisi ve KVC servislerinde 1 Mayıs 2020-10 Temmuz 2020 tarihleri arasında yatan seçim kriterlerine uyan bebeklerin anne ve babalarıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamına alınan 27 anne ve 27 babaya araştırmacı tarafından oluşturulmuş demografik özellikler veri toplama formu, Evlilik Uyumu Ölçeği (EUÖ), Maternal Bağlanma Ölçeği (MBÖ) (annelere), Baba-Bebek Bağlanma Ölçeği (BBBÖ) (babalara) uygulanmıştır. Bağımsız değişkenlere ait tanımlayıcı veriler, kategorik veriler için sayı ve yüzde olarak; sürekli veriler için normal dağılıma uyanlarda ortalama, standart sapma, en büyük ve en küçük değer olarak; normal dağılıma uymayan iki değişken arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinde“Mann Whitney U Testi”, ikiden fazla grup içinse“Kruskall Wallis Testi”kullanılmıştır. Normal dağılan değişkenlerin ilişkisine Pearson korelasyon, normal dağılmayan değişkenlerin ilişkisine Spearman korelasyon analizleri yapılmış; niteliksel verilerin analizi Ki Kare ve ANOVA testleri ile karşılaştırılmıştır. Analizler için SPSS 25.0 istatistik programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Attachment is the behavior developed against the immediate environment or any object that a person needs at every moment of life, that occurs in the presence of problems, and that enables to cope with problems. Every individual is born from a mother and father. Interaction with mother and father is very important for physical and spiritual development.This study is a cross-sectional and descriptive study conducted in order not to investigate maternal and paternal attachment of the marital adjustment of the hospitalized parents. Research SBÜ Ankara Dr. Sami Ulus Obstetrics, Child Health and Diseases Training and Research Hospital, cardiovascular surgery (CVS) intensive care unit, pediatric surgery service and CVS service between 1 May 2020 and 10 July 2020, with the parents of babies who meet the selection criteria. Demographic characteristics data collection form created by the researcher, Marital Adjustment Scale (MAS), Maternal Attachment Inventory (MAI), Postnatal Paternal-Infant Attachment Questionnaire (PPAQ) were applied to 27 mothers and 27 fathers included in the study. Descriptive data of independent variables are used as numbers and percentages for categorical data; as mean, standard deviation, largest and smallest value for those that fit the normal distribution for continuous data;“Mann Whitney U Test”was used to evaluate the relationship between two variables that did not conform to normal distribution, and the“Kruskall Wallis Test”was used for more than two groups. Pearson correlation was performed for the relation of normally distributed variables and Spearman correlation analysis was performed for the relation of non-normally distributed variables. Analysis of qualitative data was compared with Chi-Square and ANOVA tests. SPSS 25.0 statistics program was used for analysis.