Futbolda (2-2), (3-3), (4-4) dar alan oyunlarında defans ve orta saha mevkilerindeki futbolcuların dakika kalp atım sayılarının karşılaştırılması
Comparison of the number of minute heartbeats of football players in defense and midfield position in 2 vs 2, 3 vs 3, 4 vs 4 small side games in football
  1. Tez No: 644152
  2. Yazar: SÜLEYMAN SAMET AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ AHMET AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Amaç: Futbolda (2-2), (3-3), (4-4) dar alan oyunlarında defans ve orta saha mevkilerindeki futbolcuların dakika kalp atım sayıları karşılaştırılacaktır. Materyal ve Metot: Denekler 13'ü defans 13 'ü orta saha oyuncusu olmak üzere 26 kişiden oluşmaktadır. Oyuncuların tümü 2'ye 2, 3'e 3 ve 4'e 4 oyunlara katılmıştır. Oyunlar 1 set 6 dk. oyun süresi (20x30 oyun alanı) olarak toplam 16 dar alan oyun oynatılmıştır. 2'ye 2 oynayan oyuncular 6 dk. dinlenmenin ardından 3'e 3 oyuna, 6 dk. dinledikten sonra 4' e 4 oyuna geçmişlerdir. Bir oyuncu toplam 18 dk. dar alan oyunu oynamıştır. Oyunların sonunda polar saat yardımıyla ortalama ve maksimal dakika kalp atım sayıları alınmıştır. Oyunlarda nizami futbol kaleleri kullanılmış olup, kaleciler oyuna dahil edilmiş fakat ölçümlere alınmamıştır. İstatiksel analize başlamadan normallik varsayımı ve homojenlik testleri uygulanmış, yapılan Shapiro Wilk ve Levene testleri sonucunda verilerin normal dağılıma sahip olduğu tespit edilmiştir (p>0,05). Defans ve orta saha oyuncularının karşılaştırılmasında bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır. Ayrıca Kalp atım değişkenlerinin minimum, ortalama ve maksimum değerleri karşılaştırılırken ANOVA testi yapılmıştır. Farklılığın olduğu durumlarda farklılığın yönünü tespit edebilmek amacıyla Tukey çoklu karşılaştırma testi yapılmıştır. Bulgular: Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre 2x2 dar alan oyununda defans oyuncularının ortalama kalp atım sayısı 182,92 atım/dk orta saha 190,15 atım/dk 3x3 dar alan oyununda defans 178,85 atım/dk orta saha 187,38 atım/dk 4x4 dar alan oyununda defans 174,38 atım/dk orta saha 183,08 atım/dk olarak bulunmuştur. Sonuç: Sonuç olarak yapılan bu çalışmada, 2'ye 2, 3'e 3 ve 4' e 4 dar alan oyunlarında alınan ölçümlerde orta saha oyuncularının defans oyuncularına göre ortalama kalp atım sayılarının daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Comparison of the number of minute heartbeats of football players in defense and midfield positions in 2x2, 3x3, 4x4 small side games in football. Material and Method: The subjects consist of a total of 26 people, 13 of them are defense and 13 of them are midfield. Players joined games which were 2 vs 2, 3 vs 3 and 4 vs 4. 16 small side games were played and each of them was one set, six minutes and 20 x 30 playground. First players played 2 vs 2 then 3 vs 3 and at last they played 4 vs 4. Between each play there was a 6 minutes resting time so at total a player played 16 minutes small side game. At the end of the games, the average and the maximum minute heartbeats were taken with the help of a polar watch. In the games regular goals were used, goalkeepers were included in the game but were not taken into the measurements. Before the statistical analysis, normality assumption and homogeneity tests were applied and as a result of the Shapiro Wilk and Levere tests, the data was found to have a normal distribution (p>0,05). When comparing defence and midfield players, t test was used in independent groups. Also when comparing the average and maximum values of heart rate variables, ANOVA test was used. TUKEY multiple comparison test was concluded in order to determine the direction of the difference in cases when there is a difference. Results: According to the results of the research, the average muscle of the defenders in the 2x2 small side game is 182.92 beat/min the midfield players 190.15 beat/min the 3x3 small side game is 175.85 beat/min the midfield players 187.38 beat/min 4x4 174.38 beat/min defenders and 183.08 beat/min midfield players in small side games. Conclusion: Consequently, in this study, it was concluded that midfield players had higher heartbeat numbers than defenders in the measurements taken in 2x2, 3x3 and 4x4 small side games.