Benzenin farelerde (mus musculus) yapmış olduğu hemapatolojik ve histopatolojik bulgular
  1. Tez No: 6442
  2. Yazar: MEDİHA ORHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ÖZATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
IV ÖZET Günlük yaşamımızda hastalıklara neden olan faktör lerin başında kimyasal maddelerin yüksek oranlarda bu- 1-unması dikkat çekicidir. Teknolojinin artışı ile bir likte çağımızda insanların aşırı tüketim gereksinimleri sonucu piyasaya sürülen ürünlerin yeterince denetime ta bi tutulmamaları yüzünden her yıl çok sayıda insan kan ser riski altına girmektedir. Bu riskin oluşumunda da üretimde en çok kullanılan benzenin rolü vardır. Çünkü bugünün ucuzluk ve kolaylık getiren modern ürünlerinin çoğunun başlangıç maddesi benzendir. Bu nedenle çalış mamızın konusunu benzenin yaptığı toksik etkinin araştı rılması oluşturmuştur. Bu amaçla üç ay süreyle erkek ve dişi farelere(Al- bino Mus musculus) oral yolla benzen verilmiştir. Baş ta kemik iliği olmak üzere kan, karaciğer ve dalak doku ları incelemeye alınmış, hemoglobin değerleri bakımından karşılaş t irilmiş t ir. Bulgularımız sonucunda erkek fare kemik iliği mye- 1 os i t er seri kan hücrelerinde azalma ve immatür megakar- yositlerde artma, periferik kan eritrositlerinde akanto- sitozis, karaciğerde nekroza kadar gidebilen ileri dere cede dejenerasyon, dalak eritrositlerinde artış ve he moglobin değerinde düşme gözlenmiştir. Dişilerde ise erkeklerden farklı olarak mitotik fi gürlerde artma, dalak eritrositlerinde ise azalma tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Recently it is noticed that, one of the main cause of our daily life diseases is the occurence of high con centrations of chemicals. The risk of carcinogenicity is increasing almost every year due to increasing marke ting of uncontrolled products which are also increasing because of over-consuming demands. Benzene has an im portant role in this risk of carcinogenicity that is wi dely used in manifacture of many substances has being one of the prime' compound of their source. The aim of our study is to investigate the toxic effects of benzene, Benzene is administered orally to both male and fe male mice (albino Mus musculus) for a periot of three months, liver, blood, spleen and mainly bone-marrow is investigated and their haemoglobin values are compared. Finally decrease in the bone-marrow cells, increa se in immature megakaryocytes, spiny protrusions of ery throcytes, at periphery degenerature hepatic necrosis, increase of erythrocytes of spleen and decrease of the haemoglobin levels is observed in male mice. In addition of these, increase of mitotic figures and decrease of erythrocytes of spleen is observed in female mice.