Standart zaman verimlilik ilişkisi ve bilgisayar destekli standart zaman tespiti
  1. Tez No: 6443
  2. Yazar: YAVUZ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İMDAT KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
1 V ÖZET Toplam verimliliğin bir bileşeni olarak işgücü verim liliği ve dolayısıyla çalışma şartları ve metodlar, verimli lik artışına, yönelik çalışmalardan direkt olarak etkilenmek tedir. Bu çalışmalar, düzenli olarak yapılsın ya da. yapıl masın, verimlilik artışının yanında, bir işin tamamlanması için gerekli olan süre şeklinde tanımlanan standart zaman ların değişimini de beraberinde getirmektedir. Bu değişim nedeniyle, standart zamanlar güncelliklerini yitirmekte ve yeni standartların tespit edilmesinin gerekliliği ortaya çık maktadır. Genelde personel ve zaman yönlü kısıtlar tarafın dan engellenen bu gereksinim, standart zaman tespitine ve denetimine yönelik çalışmaların, bilgisayar ortamına aktarıl masıyla daha etkin bir şekilde karşılanabilir. Anahtar Kelimeler Ver imi i lj-k-- İşgücü _ Ver-İELİi.l i g i îş ölçümü. Standart Zaman
Özet (Çeviri)
SUMMARY As being an important component of the total productivi ty, the labour productivity and consequently the working con ditions and work methods are directly effected by the produc tivity improvement efforts. Thus, organized or not, each such effort, besides productivity increases, result in changes in standart times, which simply represent the time required to complete each individual job. Therefore, there always exists a need to control and update the standart times in production plants, but the personnel and time requirements in standart time determination and control process are sig nificantly high and therefore by computerizing, the. effec tiveness of this process may be increased. Key Word Product i v i ty Labour Productivity Work Measurement Standart Time