Mekanik boyun ağrısında spinal manipulasyon, aktivatör, mulligan tekniğinin ağrı ve denge üzerine etkisi
The effect of spinal manipulation, activator, mulligan technique on pain and balance in mechanical neck pain
  1. Tez No: 644200
  2. Yazar: REŞAT COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA CANDAN ALGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmanın amacı; mekanik kökenli boyun ağrısında (MKBA) spinal manipülatif tedavi (SMT), Mulligan ve aktivatör tekniklerinin ağrı, basınç ağrı eşiği (BAE), denge, fonksiyonellik, eklem hareket açıklığı (EHA), kas kuvveti ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya MKBA olan 18-50 yaş aralığında 45 olgu dahil edildi. Olgular 3 gruba randomize edildi. SMT grubuna High-velocity, low-amplitude (HVLA) spinal manipülasyon, Mulligan grubuna Sustained natural apophyseal glide (SNAG) mobilizasyon, Aktivatör grubuna Aktivatör V ile spinal manipülasyon uygulandı. Tüm teknikler 8 hafta boyunca toplam 12 seans uygulandı. Ayrıca tüm gruplara haftada 3 gün egzersiz programı uygulandı. Ağrı düzeyi; Vizüel Analog Skala (VAS), BAE; algometre, denge; Biodex Denge Sistemi, fonksiyonellik; Boyun Özürlülük İndeksi (BÖİ) ve Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH), servikal EHA; cervical range of motion (CROM) cihazı, boyun kas kuvveti; MicroFET 2, kavrama kuvvetleri Jamar el dinamometresi ve pinçmetre, yaşam kalitesi Kısa Form-36 (SF-36) ile 8 haftalık tedaviler öncesinde ve sonrasında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of spinal manipulative therapy (SMT), Mulligan and activator technique on pain, pressure pain threshold (PPT), balance, functionality, range of motion (ROM), muscle strength and quality of life in patients with mechanical neck pain (MNP). 45 patients aged 18-50 years with MNP were included in the study. Patients were randomized into 3 groups. High-velocity, low-amplitude (HVLA) spinal manipulation was applied to the SMT group, sustained natural apophyseal glide (SNAG) to the Mulligan group, and spinal manipulation with the Activator V to the Activator group. All techniques were applied for a total of 12 sessions over 8 weeks. In addition, an exercise program was applied to all groups 3 days a week. Before and after 8 weeks of treatments; Pain level was evaluated with Visual Analogue Scale (VAS), PPT with algometer, balance with Biodex System, functionality with Neck Disability Index (NDI) and Disabilities of the Arm Shoulder and Hand (DASH), cervical ROM with CROM device, neck muscle strength with MicroFET 2, grip strength with Jamar and pinchmeter and quality of life with SF-36.