Fırat - Dicle havzasındaki akım ve sediment taşınımının yapay sinir ağları ile tahmini
Prediction of flow and sediment transport in Euphrates - Tigris basin by artificial neural network
  1. Tez No: 644201
  2. Yazar: ÖMER FARUK KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Yarı kurak bir iklim kuşağında olan ülkemizde ileriki dönemlerde kuraklığın daha fazla yaşanacağı tahmin edilmektedir. Bu anlamda su toplama havzalarının hidrolojik karakteristiklerinden olan akım ve sedimentin gelecekteki miktarlarının belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu çalışma ile Fırat-Dicle havzasında ölçülen hidrolojik değişkenlerden akım ve sediment miktarlarının günümüzde birçok alanda kullanılabilen 3 farklı yapay sinir ağı (YSA) ile tahmin edilebilme imkânları araştırılmış ve en uygun ağ yapısı belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen YSA sonuçları çoklu doğrusal regresyon (MLR) yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Bu amaçla 20 istasyondan alınan aylık ortalama akım ve sediment verisi ile 24 istasyondan alınan yağış, nem, rüzgar hızı, minimum ve maksimum sıcaklık değerlerinin farklı kombinasyonları kullanılmıştır. Farklı istatistik parametrelerden olan Korelasyon katsayısı (R), Hata kareler ortalaması (MSE), Nash-Sutcliffe etkinlik katsayısı (NSE) kullanılarak model performansları değerlerilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak YSA yöntemlerinin akım ve sediment tahmininde güvenli bir şekilde kullanılabileceği belirlenmiştir. En iyi ağın RBANN ve LM kombinasyonu, en kötü ağın ise MLP ve CG kombinasyonu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, which is in a semi-arid climate zone, it is estimated that drought will be experienced more in the future. In this context, it is very important to determine the future amounts of flow and sediment, which are among the hydrological characteristics of the catchment basins. In this study, the possibilities of estimating the amount of flow and sediment, among the hydrological variables measured in the Fırat-Dicle basin, with 3 different artificial neural networks (ANN) that can be used in many areas today, were investigated and the most appropriate network structure was tried to be determined. The ANN results obtained were compared with the multiple linear regression (MLR) method. For this purpose, different combinations of monthly average flow and sediment data from 20 stations and precipitation, humidity, wind speed, minimum and maximum temperature values from 24 stations were used. Model performances were evaluated by using Correlation coefficient (R), Mean Square Error (MSE), Nash-Sutcliffe Efficiency Coefficient (NSE) which are among different statistical parameters. As a result, it was determined that ANN methods can be used safely in flow and sediment estimation. It was determined that the best network is the combination of RBANN and LM, and the worst network is the combination of MLP and CG.