2010-2020 yılları arasında ilaç intoksikasyonu sebebiyle Fırat Üniversitesi Hastanesi'nde çocuk yoğun bakım servisinde yatırılarak tedavi gören hastaların sosyokültürel, klinik ve laboratuvar bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of sociocultural, clinical and laboratory findings of patients hospitalized and treated for drug intoxication at the child intensive care unit in Firat University Hospital between 2010-2020
  1. Tez No: 644225
  2. Yazar: ÖZGE AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YUSUF SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada; çocukluk dönemi zehirlenmelerinin demografik yapısının ve klinik özelliklerinin belirlenmesi, tanı ve tedavi değişikliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu araştırmada Fırat Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde (ÇYBÜ) 2010-2020 yılları arasındaki dönemde ilaç zehirlenmesi tanısı ile yatırılarak izlenen 333 olgunun demografik, sosyokültürel, klinik ve laboratuvar bulguları incelendi. Çalışmamıza alınan olguların 194'ü (%58,3) kız, 139'u (%41,7) erkek, olguların yaş ortalaması 7,3±5,9 yıl idi. Olgular yaş grubuna göre değerlendirildiğinde olguların 169'u (%50,8) 0-4 yaş grubunda, 42'si (%12,6) 4-8 yaş grubunda 13'ü (%3,9) 8-12 yaş grubunda ve 109'u (%32,7) 12-18 yaş grubunda idi. Yaş grubuna göre cinsiyet durumu incelendiğinde 0-12 yaş grubunda erkek çocuklar, 12-18 yaş grubunda ise kız çocukları daha sık idi. Olgular intoksikasyon etkenleri açısından değerlendirildiğinde olguların 232'si (%69,7) tıbbi ilaç, 43'ü (%12,9) tarım ilacı, 10'u (%3) hidrokarbon, 8'inde (%2,4) mantar, 5'i (%1,5) karbonmonoksit, 4'ü (%1,2) alkol, 2'si (%0,6) zehirli bitki, 2 olguda (%0,6) koroziv madde, 27'si (%8,1) ise diğer etkenler idi. İntoksikasyon 228 olguda (%68,5) kaza ile gerçekleşirken, 105 olguda (%31,5) suicid amaçlı gerçekleşmişti.
Özet (Çeviri)
We aimed, in this study, to determine the demographic structure and clinical features of childhood intoxication, and investigate diagnosis and treatment changes. In this research, the demographic, sociocultural, clinical, and laboratory findings of 333 cases hospitalized and followed up, with the diagnosis of drug intoxication, between 2010-2020 at the Child Intensive Care Unit in Fırat University Hospital, Department of Child Health and Diseases were examined. 194 (58.3%) of the cases included in our study were female, and 139 (41.7%) were male, with a mean age of 7,3±5,9 years. When the cases were evaluated by age groups, 169 (50,8%) were in the 0-4 age group, 42 (12,6%) were in the 4-8 age group, and 13 (3,9%) were in the 8-12 age group, and 109 (32,7%) were in the 12-18 age group. When gender status was analyzed by age groups, male children were more frequent in the 0-12 age group and female children in the 12-18 age group. In the evaluation of cases in terms of agents of intoxication, the medical drug was found in 232 (69,7%) of cases, pesticide in 43 (12,9%), hydrocarbon in 10 (3%), mushrooms in 8 (2,4%), carbon monoxide in 5 (1,5%), alcohol in 4 (1,2%), poisonous plant in 2 (0,6%), the corrosive substance in 2 (0,6%), and also other agents in 27 (8,1%). It also occurred by accident in 228 cases (68.5%), and it realized in 105 cases (31.5%) for suicide purposes.