İyonize radyasyonla çalışan sağlık personelinin mesleksel radyasyon risk algısı ve iş güvenliği yönünden incelenmesi
Examination of health personnel working with ionized radiation in terms of occupational radiation risk perception and occupational safety
- Tez No: 644226
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YORULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Araştırmanın amacı iyonize radyasyonla çalışan sağlık personellerinin mesleksel iyonlaştırıcı radyasyonla risk algısı, yaşam kaygısı ve sağlık endişeleri ile iş güvenliği açısından incelenmesidir. Çalışma Konya merkezde bulunan kamu üniversite hastanelerinde iyonize radyasyonla çalışan 250 sağlık personeli ile yapılmıştır (S.Ü Tıp Fakültesi Hastanesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi). Araştırmada nicel araştırma deseni kullanılmış olup, tanımlayıcı nitelikte bulgular ortaya konulmuştur. Veriler, görgül araştırma tekniğine uygun olarak anket yöntemiyle toplanmıştır. Çalışmada veri toplamada kullanılması amacıyla Sakaoğlu Manavgat tarafından 2011 yılında hazırlanmış olan 44 sorudan oluşan“Mesleksel İyonlaştırıcı Radyasyon Risk Algısı Anketi”, Öztürk ve Babacan tarafından 2012 yılında geliştirilen 7 alt boyut ve 45 maddeden oluşan“İş Güvenliği Ölçeği”kullanılmıştır. Katılımcıların iyonlaştırıcı radyasyon mesleki risk algısı ortalaması 8,33 ± 1,84 (0-10) , yaşam kaygı düzeyi ortalaması 6,27 ± 2,37 (0-10), sağlık endişesi düzeyi ortalaması ise 7,36 ± 2,49 (0-10) olarak bulunmuştur. Çalışmaya katılan sağlık personelinin bilgi puanı ortalaması 5,84 ± 4,15, iş güvenliği ölçeği puanı 3,03±0,75 olarak tespit edilmiştir. İş güvenliği ölçeğinin alt boyutlarında en düşük puanı mesleki hastalıklar ve şikâyetler alt boyutunun (2,18±0,85), en yüksek puanı ise koruyucu önlemler ve kurallar alt boyutunun (4,05±1,28) aldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine health personnel working with ionized radiation in terms of risk perception, life anxiety, health concerns and occupational safety with occupational ionizing radiation. The study was conducted with 250 health personnel working with ionized radiation in public university hospitals in the center of Konya (S.Ü Faculty of Medicine Hospital and Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine Hospital). Quantitative research design was used in the research and descriptive findings were revealed. The data were collected by using survey method in accordance with empirical research technique.“Occupational Ionizing Radiation Risk Perception Questionnaire”consisting of 44 questions prepared by Sakaoğlu Manavgat in 2011,“Occupational Safety Scale”consisting of 7 sub-dimensions and 45 items developed in 2012 by Öztürk and Babacan were used in the study. The average ionizing radiation occupational risk perception of the participants is 8.33 ± 1.84 (0-10), the average level of life anxiety is 6.27 ± 2.37 (0-10), the average level of health anxiety is 7.36 ± 2.49 ( 0-10). The knowledge point average of the health personnel participating in the study was found to be 5.84 ± 4.15, and the job security scale score was 3.03 ± 0.75. In the sub-dimensions of the occupational safety scale, it is seen that the occupational diseases and complaints sub-dimension has the lowest score (2.18 ± 0.85) and the highest score (4.05 ± 1.28) in the protective measures and rules sub-dimension.