Demiryolları yapım işlerinde sağlık ve güvenlik planı
Health and safety plan in railways construction works
  1. Tez No: 644235
  2. Yazar: SERDAR TANIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN ÇAĞLARER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için alınacak önlemleri belirlemek amacıyla oluşturulmuştur. Faaliyetin gerçekleştiği sırada risklerin önlenmesi, sağlık ve güvenliğin korunması, risk ve kaza faktörlerinin ne şekilde ortadan kaldırılacağı, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konusundaki eğitimleri, tehlikeler hakkında nasıl bilgilendirileceği, projede görev alacak kişilerin çalışma şartları ile ilgili uygulamalar göz önünde bulundurulmuştur. Bu plan, yürütülecek faaliyetlerin iş sağlığı güvenliği ve çevre gereklerine uygun bir biçimde icra edilebilmesi adına oluşturulmuş rehber bir dökümandır. Bu dökümana tren hatları üzerinde ve yanında yapılacak çalışmalara dair önlemlerde dahil edilmiştir. İşin başlangıcında hazırlanan bu plan, işlemler sırasında karşılaşılan yeni durumlara göre güncellenmek üzere dinamik bir yapıda hazırlanmıştır. Bu güncelleme ihtiyacı, planın iptal edilerek geliştirilen yeni planın aynı usulden yürürlüğe konulması ile giderilebileceği gibi, ilave belge düzenlenerek de karşılanabilir.
Özet (Çeviri)
It was created to determine the measures to be taken to improve health and safety conditions. During the activity, the practices regarding the prevention of risks, protection of health and safety, how to eliminate the risk and accident factors, the training of the employees on occupational health and safety, how to inform them about the hazards, and the working conditions of the people who will take part in the project were taken into consideration. This plan is a guiding document created in order to carry out the activities to be carried out in accordance with occupational health safety and environmental requirements. This document is included in the measures for work to be carried out on and next to the train lines. This plan, prepared at the beginning of the work, has been prepared in a dynamic structure to be updated according to the new situations encountered during the operations. This update requirement can be met by canceling the plan and putting the new plan into effect with the same procedure, or by supplying additional documents.