Asardibi (Casara), A classical, Hellenistic and Early Roman Harbor in the Rhodian Perafa
Asardibi (Casara), Rhodos Perası'nda klasik, Hellenistik ve Erken Roma limanı
  1. Tez No: 64428
  2. Yazar: AYŞE DEVRİM ATAUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MARİE HENRİETTE GATES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Casara, eski ismi Loryma olan ve Türkiye kıyılarının güney batısında bulunan Bozburun yarımadasında yer alan antik bir yerleşimdir. Casara antik yerleşimi ondokuzuncu yüzyılın sonundan itibaren pekçok bilim adamı tarafından ziyaret edilmiş, genellikle epigrafîk araştırmalar yapılmış ve incelenen yazıtlar yayınlanmıştır. Casara antik yerleşimi üzerine yapılan son arkeolojik çalışmalar, Sualtı Arkeolojisi Enstitüsü tarafından 1982, 1995 ve 1996 yıllarında gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmalar sırasında Casara antik kentinin kuzey limanı olan Asardibi araştırılmış ve sualtındaki kalıntılar incelenmiştir. Asardibi 'nde bulunan seramik kalıntıları gerek Casara kentinin güney limanı olan Serçe Limanında ele geçen arkeolojik buluntuların ve gerekse Casara antik kentinde bulunan yazıtların verdiği tarihlendirmelerle paralellik taşımaktadır. Bu buluntuların ışığında Casara antik kentinin M.Ö. 4 ile M.S. 2. yüzyıllar arasında yerleşim gördüğü anlaşılmaktadır. Bölgenin bu dönemdeki politik ve idari biçimi Rodos Perası olarak bilinmektedir. Casara'nın Pera deme merkezi olduğu bulunan yazıtlardan anlaşılmıştır ve bu anlamda çok önemli bir idari merkez olduğu bilinmektedir. Ayrıca dönemin deniz trafiğine dair bilgilerimiz Casara'nın en önemli deniz ticaret yollan üzerinde olduğunu ve anakarada bir Rodos limanı gibi işlev gördüğünü göstermektedir. Casara, yanmada kıstağı üzerinde bulunmasından kaynaklanan stratejik konumunun yaraşıra Rodos Bağlaşık Perasının diğer kentleriyle yerel bir ticaret ağının da parçasıdır. Antik dönemde Casara topraklarının doğal ve insani kaynakları üzerine yapılan araştırmalar genel bilgileri tamamlayarak Casara kentinin de bir parçası olduğu Rodos Bağlaşık Perası kentleri vatandaşlarının olasılıkla Rodos donanmasında görev aldığını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Casara is an ancient town on the Bozburun peninsula, the ancient Loryma peninsula on the south western coast of Turkey. The site has been visited by modem scholars for general epigraphic surveys since the end of the nineteenth century, and the inscriptions have been published. The last scholarly visit to the site was by the Institute of Nautical Archaeology survey team, in 1982, who surveyed the underwater remains on the northern harbor of the city: Asardibi. The pottery remains found at Asardibi, in accordance with the underwater material found at Serçe Limanı, the southern harbor of the city of Casara, and the inscriptions studied from the site yielded the period of occupation of the site, between the fourth century B.C. and the second century A.D.. The research about the political and administrative status of the region, known as the Rhodian Peraea, demonstrates the importance and the historical context of Casara, being a Peraean deme center during its period of occupation. Considering the general maritime traffic of the period, Casara was on the main trade routes and functioned as a Rhodian harbor on the mainland. In addition, due to its strategic position on the isthmus of the Loryma peninsula it was a local harbor serving the local traffic of the Incorporated Peraea. The investigation of the natural and human resources of the Casaran territory in antiquity completes the general picture and demonstrates that Casara and other towns in the Incorporated Rhodian Peraea served as places to provide manpower for the operation of the Rhodian navy.