Ownership, efficiency, and indebtedness: A comparison of private and public firms in Tukey
Mülkiyet, verimlilik ve borçlar: Türkiyede'ki kamu ve özel firmaların karşılaştırılması
  1. Tez No: 64427
  2. Yazar: B. NİLGÜN ERKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İZAK ATİYOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET MÜLKİYET, VERİMLİLİK VE BORÇLAR: TÜRKİYE'DEKİ KAMU VE ÖZEL FİRMALARIN KARŞILAŞTIRILMASI B. Nilgün Erkaya Yüksek Lisans Tezi, İktisat Bölümü Tez Yöneticisi: Y. Doç. Dr. İzak Atiyas 47 Sayfa Ağustos, 1997 Türkiye'de ana tüketici mallarını üretmek için 30'lu yıllar başında kurulan kamu sektörü 80 'li yıllar başından beridir kamu kaynaklarım kullanmak ve kamu borçlarının sorumlusu olarak görülmektedir. Bu yüksek lisans tezi, verimliliğin banka kredilerinin dağılımı konusunda kamu ve özel sektörlerde farklılık gösterip göstermediğini incelemektedir. Firmalara özel verimlilikler, üretim fonksiyonlarından tahmin edilip sermaye yapısı eşitliğini tahmin etmek için kullanılmıştır. Sonuçlara göre, kamu firmalarında verimlilik banka kredilerine erişimi ters orantılı bir şekilde etkilerken, özel firmalarda doğru orantılı bir şekilde etkilemektedir. ANAHTAR KELİMELER: Türkiye, Banka Kredisi, Kamu Teşebbüsler, Verimlilik, Sermaye Yapısı II!
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OWNERSHIP, EFFICIENCY AND INDEBTEDNESS: A COMPARISON OF PRIVATE AND PUBLIC FIRMS IN TURKEY Nilgiin Erkaya M.A. in Economics Supervisor: Assist. Prof. İzak Atiyas 47 Pages August, 1997 The public sector in Turkey which was founded in the early 1930's for the production of basic consumer goods has been accused of being a drain on public resources and of accounting for the bulk of the public deficits since the early 1980's. This thesis investigates if the effect of efficiency on the distribution of bank credit is different for public and private firms. Firm level efficiencies are estimated from production function and these estimated efficiencies are used to estimate the capital structure equation. The results show that the efficiency of a firm affects its access to bank credit negatively for public sector and positively for private sector. KEYWORDS: Turkey, Bank Credit, Public Enterprises, Efficiency, Capital Structure