Hashimoto tiroiditi hastalığında sonografik shear wave elastografi ve rezistif indeks değerleri
Sonographic shear-wave elastography and ri values in hashimoto's thyroiditis disease
- Tez No: 644300
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ARTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hashimoto Tiroiditi toplumda en sık görülen otoimmün hastalıkların başında gelmektedir. Bu çalışmada amacımız Hashimoto Tiroiditli hastalarda elastografi ve rezistif indeks (RI) değerlerini normal grupla karşılaştırarak tanıya katkısını araştırmaktır. Çalışmamıza 03.03.2018-25.02.2020 tarihleri arasında, klinik, laboratuar, radyolojik olarak Hashimoto tiroiditi tanısı alan 170 olgu ve sonografik laboratuvar incelemeleri normal olan 27 gönüllü katılımcı kabul edildi. Tüm olgulara gri-skala ultrasonografi, doppler, sonoelastografi incelemeleri yapıldı. Tüm katılımcılarda tiroid bezi sağ ve sol lobdan 3'er defa olmak üzere toplam 6'şar kez shear wave elastografi (SWE) ve her bir lobdan 1'er defada RI ölçümleri gerçekleştirildi. Çalışmaya katılım kriterlerini sağlayan 145'i vaka grubu ve 27'si kontrol grubu olmak üzere 172 katılımcı dahil edildi. Katılım kriterlerini sağlamayan 25 olgu çalışma dışında bırakıldı.
Özet (Çeviri)
Hashimoto's thyroiditis is one of the leading autoimmunity diseases most frequently seen in the population. The aim of the study is to investigate the contribution of elastography and resistive index (RI) values to the diagnosis in patients with Hashimoto's thyroiditis by comparing them with the normal group. 170 cases diagnosed with Hashimoto's thyroiditis in terms of clinical, laboratory and radiology tests and 27 volunteer participants who had normal sonographic-laboratory examinations between 03.03.2018-25.02.2020 were included in our study. Grey scale ultrasonography, doppler, sonoelastrography examinations were performed for all cases. In all participants, shear wave elastography (SWE) was measured in the thyroid glands, 3 times each in the right and left lobes, with a total of 6 times each and RI were measured once in each lobe. 172 participants, 145 being the case group and 27 being the control group fulfilling the inclusion criteria were included in the study. 25 cases not meeting the inclusion criteria were excluded from the study. The elastography median value was found as 2.33 m/s for the case group whereas it was measured 1.615 m/s for the control group.