Kişisel kendine zarar verme öngörülebilir mi? tekli ve çoklu girişimlerin karşılaştırmalı analizi.
Is personal self-harm predictable? comparative analysis of single and multiple interventions
  1. Tez No: 644310
  2. Yazar: SÜMEYRA ACAR KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN EMRE EROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 1974 yılında intihar eylemini“kişinin amacının bilincinde ve değişik derecelerde ölümcül maksatlı olarak kendine zarar vermesi”olarak tanımlamıştır. İntihar düşüncesi olan hastaların hangilerinin intiharı gerçekleştireceğini tahmin etmek önemlidir. İlgili literatür incelendiğinde hastaların hangilerinin intiharı gerçekleştireceğini tahmin etmek için çeşitli ölçekler kullanılmaktadır; ancak bu ölçeklerin tahmin güçleri sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı; SBÜ Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne başvuran intihar girişimi olgularının demografik incelenmesi; İntihar Olasılık Ölçeği ve Beck İntihar Düşüncesi Ölçeklerinin tekli ve çoklu girişimlerde karşılaştırmalı analizlerinin yapılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışma; tek merkezli, tanımlayıcı, gözlemsel, prospektif, anket çalışmasıdır. Çalışmanın katılımcılarını (örneklemini) 01/07/2019 ile 01/07/2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği' ne kişisel kendine zarar verme girişimiyle başvuran hastalar oluşturmaktadır. Çalışma süresince, Acil Tıp ve Psikiyatri hekimleri tarafından değerlendirilen hastalara ait demografik bilgiler, İntihar Olasılık Ölçeği ve Beck İntihar Düşüncesi Ölçeği verileri toplandı ve istatistiksel analizleri yapılmıştır. Bulgular: Çalışmada; dışlama kriterlerine uyan hastalar çalışmadan çıkarıldıktan sonra dahil edilme kurallarına uygun olarak belirlenen toplam 73 hastanın verileri (n= 73, ortanca= 30.51, min-maks;18-77) istatistiksel olarak analiz edildi. Bu hastalar belirlenen tarihler (01/07/2019 ile 01/07/2020) arasında Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi acil servisine intihar nedeniyle başvuran, çalışmaya dahil olma konusunda gönüllü olan kişilerden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk araştırma konusu olarak tekli ya da çoklu intihar girişimlerinin karşılaştırmalı analizi yapıldı. Hastaları tekrar intihara zorlayan sebepler araştırıldı. Yapılan karşılaştırmalı analizde hastaların tekli ve çoklu girişimleri ile medeni durum, son zamanlarda bir yakınını kaybetmek, madde kullanımı öyküsü ve sözlü ve/veya fiziksel şiddete maruz kalma durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Araştırmanın ikinci sonucunda hastaların acil servis sonlanımları üzerine etki eden nedenler araştırıldı. Son olarak ise; intihar girişiminin ilk kez ya da çoklu olması ile 'İntihar Olasılık Ölçeği' ve 'Beck İntihar Düşüncesi' puanları arasında ilişki araştırıldı ve istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (Ki-kare Test; sırası ile, p=0,345 ve p=0,309). Sonuç: Tekli ve çoklu intihar girişimleri karşılaştırmalı olarak analiz edildiğinde medeni hal (Fisher Exact Test, p=0,031, madde kullanma öyküsü (Fisher Exact Test, p=0,026), psikiyatrik hastalık varlığı (Fisher Exact Test, p:
Özet (Çeviri)
Purpose: The World Health Organization (WHO) defined suicide as“self-harm with the consciousness of its purpose and with varying degrees of lethal intent”in 1974. It is important to predict which patients with suicidal ideation will commit suicide. Although various scales are used for this purpose; Predictive power is limited, as found in literature reviews. With this work; Demographic examination of suicide attempt cases who applied to SBU Ümraniye Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic; Comparative analysis of the Suicide Probability Scale and Beck Suicidal Ideation Scales in single and multiple attempts is aimed. Materials and Methods: Our study; It is a single center, descriptive, observational, prospective, survey study. Patients who applied to the Emergency Medicine Clinic of Health Sciences University Ümraniye Training and Research Hospital between 01/07/2019 and 01/07/2020 with an attempt to personally harm themselves were included in the study. During our study, demographic findings of patients evaluated by Emergency Medicine and Psychiatry physicians, Suicide Probability Scale and Beck Suicidal Ideation Scale data were collected and statistical analyzes were performed. Results: In the study; The data of a total of 73 patients (n = 73, median = 30.51, min-max; 18-77) were analyzed statistically after the patients who met the exclusion criteria were excluded from the study. These patients consist of people who applied to the emergency service of Ümraniye Training and Research Hospital for suicide between the specified dates (01/07/2019 and 01/07/2020) and volunteered to be included in the study. Comparative analysis of single or multiple suicide attempts was conducted as the first research subject of the study. The reasons that forced the patients to commit suicide were investigated. In the comparative analysis, statistically significant differences were found between the patients' single and multiple attempts and marital status, recent loss of a relative, substance use history, and exposure to verbal and / or physical violence. In the second result of the study, the factors affecting the emergency service outcomes of the patients were investigated. Finally, The relationship between the first or multiple suicide attempts and the“Suicide Probability Scale”and“Beck Suicidal Ideation”scores was investigated and no statistically significant difference was found (Chi-square Test; p = 0.345 and p = 0.309, respectively). Conclusion: When single and multiple suicide attempts are analyzed comparatively, marital status (Fisher Exact Test, p = 0.031, substance use history (Fisher Exact Test, p = 0.026), presence of psychiatric illness (Fisher Exact Test, p: