İnsan glukoz 6-fosfat dehidrogenaz enzimi üzerine anti-aritmik ilaçların etkilerinin belirlenmesi ve inhibisyon mekanizmalarının aydınlatılması
Determining the effects of anti-arithmic drugs and inhibitionmechanisms on human glucose 6-phosphate dehydrogenase enzyme
- Tez No: 644323
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Glukoz 6-fosfat dehidrogenaz (G6PD) pentoz fosfat yolağının ilk ve hız sınırlayıcı enzimidir. Enzimin en önemli fonksiyonlarından bir tanesi indirgenmiş glutatyon seviyesinin korunması için temel olan indirgeyici gücün üretilmesidir. Ancak, endüstriyel atıklar ve ilaçların etken maddeleri gibi bazı kimyasallar, enzim aktivitesinin azalmasına ya da durmasına neden olmaktadır. Bu durum eritrositlere zarar vererek aneminin oluşmasına sebep olur. Bu tez çalışmasında, hG6PD enzimi afinite kromatografisi ile 21982 kat saflaştırıldı ve çeşitli anti-aritmik ilaçların enzim aktivitesi üzerine etkileri in vitro ve in silico methotlar ile belirlendi. Dobutamin hidroklorür'un enzim aktivitesini önemli derecede azalttığı ve 19,02±4,83 mM'lık Ki değerine sahip olduğu belirlendi. İn vitro çalışmaların sonuçları dobutamin hidroklorür'ün enzime karşı güçlü bir inhibitör özelliği sergiledini göstermiştir. Ayrıca, dobutamin hidroklorür'ün substrat ve koenzim bağlama bölgelerinde yapısal değişikliklere neden olarak, hG6PD enzim aktivitesini inhibe ettiği in siliko çalışmalar ile ortaya koyuldu.
Özet (Çeviri)
Glucose-6-phosphate dehydrogenase (G6PD) is the first and rate-limiting enzyme of the pentose phosphate pathway. One of the most important functions of the enzyme is the production of a reducing agent which is essential for the preservation of reduced glutathione (GSH) level. However, some chemicals 0such as industrial wastes and the active ingredient of several drugs cause either reduction or blockage of the enzyme activity. This case causes occurring of anaemia by damaging to erythrocytes. In this thesis, G6PD enzyme has been purified 21981 fold with affinity chromatography and the effects of the active ingredient of some antiarrhythmic drugs on the enzyme activity have been investigated with in vitro and in silico methods. We have found that dobutamine hydrochloride significantly decreased to the enzyme activity and its inhibitory constant (Ki) value was calculated as 19.02±4.83 mM. In vitro study results have shown that dobutamine hydrochloride has potent inhibitor activity against the enzyme. We have also found that dobutamine hydrochloride inhibits the activity of hG6PD enzyme by leading structural alterations in substrate and coenzyme binding sites with in silico studies.