Assessment of the morphological investigations of some freshwater fish parasites in Greater Zab river, North of Iraq
Kuzey Irak'ın Büyük Zap ırmağında bazı tatlı su balıkları paraitlerinin morfolojik incelenmesi
- Tez No: 644341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF PARMAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Capoeta trutta (Heckel, 1843), Luciobarbus kersin (Heckel, 1843), Mastacembelus mastacembelus (Banks & Solander, 1794) ve Silurus glanis Linnaeus olmak üzere toplam dört balık türü toplandı ve Aski-Kalak'tan test edildi Irak'ın Erbil yakınlarındaki Büyük Zab Nehri'nde Haziran 2018'den Mart 2019'un sonuna kadar olan bölgede. Laboratuarda, Büyük Zab Nehri'ndeki Aski-Kalak bölgesinde toplanan bu dört tür nehir ile serin bir kutuda tutuldu dikkatlice test etmek ve incelemek için su. Balıklarda bulunan canlı parazit türleri incelendi ve bileşik ışık mikroskobu, taramalı elektron mikroskobu ve çıplak göz obeservasyonu (bazıları büyük ve büyük solucanlar olduğu için) altında incelendi ve bakıldı. Sekiz tip Protozoan paraziti kaydettik (Myxobolus pfeifferi, Trichodina ranae), Monogenea (Dactylogyrus vastator), Digenea (Diplostomum spathaceum), Cestoda (Senga mastacembelus.), Nematoda (Procamallanus viviptacus Lampusgustacus, Argousus gagustusus, Vagipastusus, Vagipagus, Vagipastusus, Vagipagus, Vagipagus, Vagipagus, Vagipagus, Vagipagus, Vagipagus, Vagipagus, Vagipagus, Vagipagus, Vagipagus, Vagipagus, Vagipagusus, ). Aldığımız balık türlerinin sayısı birbirinden farklı. Bu araştırmada yeni parazitik tür kayıtları bulunamamıştır, ancak az sayıda yeni konakçı bulunmuştur. Genel olarak farklı balık türlerinde birkaç parazit gözlemledik ve çalışma belirli hayvanlarla sınırlı değildi. Örneğin, Silurus triostegus'dan38 balık örneğini incelemeyi başardık, bunlardan sadece 7'sine Myxobolus pfeifferi bulaşmış ve 26'sının başka bir parazit türü tarafından enfekte olduğu tespit edildi, araştırmanın ardından parazit olduğu tespit edildi. Trichodina ranae. Ek olarak konakçı türlerin 3'üne Diplostomum spathaceum bulaşmıştır. Benzer şekilde, incelenen türlerin geri kalanı için de aynı prosedür uygulanmıştır (tablo 3). Bu araştırmanın amacı, parazitik balık enfeksiyonunun yeni kaydının, Irak'ın kuzey bölgesinde bu alanda yapılan en son araştırma projesi olduğu göz önüne alındığında, bizden önce yapılan diğer çalışmalarla karşılaştırıldığında arttığını veya azaldığını bilmek. . Sonuç olarak, parazitik enfeksiyon oranının bir balıktan diğerine ve bir parazitten diğerine ve bir araştırmadan diğerine dalgalandığı görülmektedir. Ancak, sonuçlar genellikle önceki araştırmacılar tarafından elde edilen sonuçlarla uyumludur.
Özet (Çeviri)
A total of four fish species , which are Capoeta trutta (Heckel, 1843), Luciobarbus kersin (Heckel, 1843), Mastacembelus mastacembelus (Banks & Solander, 1794), and Silurus glanis Linnaeus, 1758 samples were collected and tested from Aski-Kalak region in Greater Zab River near Erbil city, north of Iraq, during from June 2018 to the end of March 2019. In the laboratory, those four species gathered in Aski-Kalak region in Greater Zab River were kept in a cool box with the river water in order to test and examine them carefully. Living parasite species that were found in the fish were examined and looked at under a compound light microscope, scanning electron microscope, and naked eye observation (as some of them are big and large worms). We recorded eight types of Protozoan parasites which are (Myxobolus pfeifferi, Trichodina ranae), Monogenea (Dactylogyrus vastator), Digenea (Diplostomum spathaceum), Cestoda (Senga mastacembelus.), Nematoda (Procamallanus viviparous), and Crustacea (Argulus foliaceus, Lamproglena pulchella). The numbers of fish types that we took differ from one another. In this research, no new parasitic species records were found, but few new hosts were found. We generally observed several parasites in different fish species, and the study was not limited to particular ones. For instance, from Silurus triostegus, we managed to examine38 fish samples, while only 7 of them were found to be infected with Myxobolus pfeifferi, and 26 of them were found to be infected by another parasite species , after investigation the parasite was identified to be Trichodina ranae. Additionally, 3 of the host species were infected by Diplostomum spathaceum. Similarly, the same procedure was performed for the rest of the studied species, which are shown in (table 3). The aim of this research is to know whether the new record of the parasitic fish infection increases or decreases when compared with other studies conducted prior to ours, considering the fact that the is the most recent research project conducted in this area of the north region of Iraq. As a conclusion, it is noticed that the parasitic infection rate is fluctuated from one fish to another and from one parasite to another, and from one research to another. However, generally the results are compatible to the ones obtained by previous researchers.