Towards a taxonomy of code review smells
Kod gözden geçirme sürecindeki kötü uygulamaların sınıflandırılması
  1. Tez No: 644353
  2. Yazar: EMRE DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY TÜZÜN, PROF. HALİL ALTAY GÜVENİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kod gözden geçirme, yazılım geliştirme yaşam döngüsünün önemli aşamalarından birisidir. Bu sürecin temel amacı, kod değişikliğindeki olası hataları kod tabanına göndermeden önce saptamaktır. Kod gözden geçirme süreci konusunda resmi bir fikir birliği olmasa da, birçok şirket ve açık kaynak toplulukları bu süreçte izlenmesi gereken aşamalar ve örnek uygulamalar konusunda birleşmişlerdir. Bu uygulamaların temel amacı, daha hızlı ve etkili kod gözden geçirme süreçlerine sahip olmaktır. Yazılım geliştiricilerinin bu örnek uygulamalara uymayışı, kod gözden geçirme sürecinin avantajlarını ortadan kaldırdığı gibi, yazılım geliştirme yaşam döngüsünün diğer aşamalarını da olumsuz etkileyebilir. Bu çalışmanın amacı, yazılım geliştiricilerin kod gözden geçirme sürecindeki kötü alışkanlıklarını ampirik olarak incelemektir. Bu amaçla, akademik ve gri literatür taraması yaparak kod gözden geçirme sürecindeki kötü alışkanlıklar bir araya getirildi. Daha sonra, toplanılan veriler 32 tecrübeli yazılım geliştiricisine sorularak onaylatıldı ve bunun sonucunda, kod gözden geçirme sürecindeki kötü alışkanlıkların sınıflandırılması tamamlandı (kod gözden geçirme yoksunluğu, aynı kişilerin kod gözden geçirmesi, kod gözden geçirme döngüsünün uzaması, özensiz kod gözden geçirme, uzun süren kod gözden geçirme, içeriği belli olmayan kod gözden geçirme). Bu alışkanlıkları nicel olarak değerlendirmek için, sekiz açık kaynak projeden topladığımız 283,354 kod gözden geçirme süreci analiz edildi. Sonuç olarak, bu kötü alışkanlıkların ciddi miktarlarda açık kaynak projelerde var olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Code review is a crucial step of the software development life cycle in order to detect possible problems in source code before merging the changeset to the codebase. Although there is no consensus on a formally defined life cycle of the code review process, many companies and open source software (OSS) communities converge on common rules and best practices. In spite of minor differences in different platforms, the primary purpose of all these rules and practices is to lead a faster and more effective code review process. Non-conformance of developers to this process does not only hinder the advantages of the code review but can also negatively affect the other steps of the software development life cycle. The aim of this study is to provide an empirical understanding of the bad practices followed in the code review process, that are code review (CR) smells. To this end, we first conduct a multivocal literature review in order to gather code review bad practices discussed in white and gray literature. Then, we conduct a survey with 32 experienced software practitioners and perform follow-up interviews in order to get their expert opinion. Based on the multivocal literature review and expert opinion of experienced developers, a taxonomy of code review smells (lack of code review, review buddies, reviewer-author ping pong, looks good to me (LGTM) reviews, sleeping reviews, missing context in reviews and large changesets) is introduced. To quantitatively demonstrate the existence of these smells, we analyze 283,354 code reviews collected from eight OSS projects. We observe that a considerable number of code review smells exist in all projects with varying degree of ratios.