Assessment of consolidation settlements in Karacabey soft clays: Estimated and monitored behaviour
Karacabey yumuşak killerindeki konsolidasyon oturmalarının değerlendirilmesi: Tahmin edilen ve gözlemlenen davranışı
  1. Tez No: 644354
  2. Yazar: GÖZDE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TOPAL, PROF. DR. AHMET ORHAN EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 396
Özet
Yumuşak killi zeminler üzerinde inşa edilen karayolu dolgularının oturması, karayolu olanaklarının korunmasında karşılaşılan önemli bir problemdir. Konsolidasyon oturma miktarlarının ve zamanlarının doğru tahmin edilmesi, pratikte mühendisler için zorluk teşkil etmektedir. Bu çalışmada, 26 istasyona ait Karacabey normal konsolide killerdeki 600 ile 750 gün arasındaki saha oturma ölçümlerinin, ödometre deneyi sonuçlarından hesaplanan oturma miktarlarının karşılaştırılması değerlendirilmiştir. Ödometre deneyi sonuçları kullanılarak öngörülen oturma miktarları ile sahada gözlemlenen oturma miktarları arasındaki bağıntı önerilmiştir. Stroud yaklaşımları ile geri analizlerden elde edilen hacimsel sıkışma katsayısı arasındaki eğilim sunulmuştur. Konik penetrasyon deneyinden elde edilen koni uç direnci (qc) ve ödometrik modül arasındaki ilişki araştırılmıştır. Asaoka ve Horn ekstrapolasyon yöntemlerinden, gözlemlenen oturma verisinin %70'i kullanılarak nihai oturma miktarı tahmin edilmiştir. Ayrıca, oturma miktarına karşın karekök zaman ve oturma miktarına karşın logaritmik zaman grafikleri birincil oturma miktarlarını tahmin etmek için kullanılmıştır. Ödometre sonuçları ile hesaplanan oturma miktarlarına düzeltme faktörü sağlayan denklemler oluşturularak, sahada meydana gelecek oturma miktarlarının tahmin edilmesi sağlanmıştır. Karacabey killeri tipik ikincil oturma davranışı göstermektedir. 26 istasyonun 11'inde üçüncül oturma davranışları gözlemlenmiştir. Mühendislik uygulamalarında ikincil ve üçüncül oturmaların tahmin edilmesi için Cs/Cc ve Ct/Cc aralıkları önerilmiştir. Ek olarak, sıkışma indisi değerleri (Cc) ile ikincil ve üçüncül sıkışma katsayıları (Cs-Ct) arasındaki ilişki araştırılmış olup, laboratuvar verileri ile idealize jeolojik profil geometrisinin sayısal parametre olarak değerlendirildiği bağıntılar önerilmiştir. Gerçekleştirilen çalışmalar, bağımsız değişkenler ile hedeflenen bağımlı değişkenler arasında doğrusal bir ilişkinden ziyade doğrusal olmayan bir ilişki olduğunu göstermiş ve varsayılan denklem modelini çözmek için iterative doğrusal olmayan regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Settlement of highway embankments constructed over clayey soft soils is a major problem encountered in maintaining highway facilities. Accurate estimation of consolidation settlement amounts and times has been a challenge for engineers in practice. In this study, field settlement measurements of 26 stations between 600 and 750 days of durations in Karacabey NC clays and comparison of these measured magnitudes of settlements with calculated settlements from oedometer tests are assessed. The correlation between predicted settlements using oedometer test data and observed settlements in the field is proposed. Stroud approaches are compared with the coefficients of volume compressibility back calculated and their trend is presented. The relationship between tip resistance (qc) of cone penetration test and constrained modulus is investigated. The magnitudes of final settlements are estimated by using Asaoka and Horn's extrapolation methods including 70% of the monitored settlement data. Furthermore, time data versus field settlement are used to predict the primary consolidation amounts. Equations providing correction factors to the magnitudes of settlements, calculated by oedometer results, are formed to estimate the magnitudes of settlements that would occur in the field. Karacabey clays exhibit typical secondary consolidation behaviors. Tertiary consolidation behaviors are also observed in 11 of total 26 stations. Cs/Cc and Ct/Cc ranges are recommended for engineering practices to predict the secondary and tertiary consolidation settlements. In addition, the relationship between the compression index (Cc) and the secondary and tertiary consolidation coefficients (Cs-Ct) is investigated, and relations, in which laboratory data and idealized geological profile geometry are evaluated as numerical parameters, are proposed. Studies have shown that there is a nonlinear relationship rather than a linear one between independent variables and targeted dependent variables, and iterative non-linear regression analysis are performed to drive the assumed equation model.