Kırdan kente göçün sosyo-ekonomik etkisi; Konya ili Karatay ilçesi örneği
Socio-economic impacts of rural to urban migration; case study in Karatay district of Konya province
- Tez No: 644358
- Danışmanlar: PROF. DR. CENNET OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kırsal göç, kırsal alanda yaşayanların yaşadıkları yerleri bireysel veya gruplar halinde terk ederek kendilerine yeni yaşam alanları seçmeleri olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada, Konya İli Karatay İlçesinde kırdan kente göç eden hanehalklarının göç etme sebepleri ve sosyo-ekonomik etkileri tespit edilmiştir. Çalışmada gerekli olan veriler anket yoluyla elde edilmiştir. Bölgedeki göçün nedenlerini ve etkilerini belirlemek için, oransal basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle 70 hane reisiyle yapılan anket sonuçları kullanılmıştır. Araştırma alanında kırsal göçün nedenleri olarak iş, eğitim, sağlık, evlilik, kentin çekiciliği, geçim sıkıntısı gibi faktörler belirlenmiş olup bu faktörlerle yaş eğitim, gelir gibi faktörler arasındaki ilişkiler Ki-Kare analizi ile ölçülmüştür. Kırdan kente göç eden hanehalklarının göç etme sebebi ile yaş arasında anlamlı bir ilişki vardır (P < 0,05). Kırdan kente göç eden hanehalklarının büyük bir kısmı genç nüfustan oluşmaktadır. Genç nüfus eğitim ve iş amaçlı şehir merkezine gelmektedir. Araştırma alanında kırsal göçün hanehalklarının gelirlerine olan etkisini ölçmek için ise regresyon analizi yapılmıştır. Modelde bağımlı değişken olarak kentleşmiş olanlar ve sonradan göç edenler, bağımsız değişken olarak ise eğitim, yaş, gelir, sosyal nedenler, ekonomik nedenler, sağlık nedenleri alınmıştır. Sonuç olarak, 5 değişkenden 3'ü anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Rural migration is defined as the abandonment of the people living in the region individually or in groups and choosing new living spaces. The reasons for migration and socio-economic effects of households that migrated from rural to urban in Konya Province Karatay District were determined. The necessary data was obtained through survey. To find out the reasons of migration in the area, a survey was conducted with 70 family heads and the results was obtained using proportional simple random sampling method. Factors such as work, education, health, marriage, attractiveness of the city, livelihood shortages were determined as the causes of rural migration in the research area and the relationships between these factors and factors such as age, education, income were measured by Chi-Square Analysis. There is a significant relationship between age and the reason for migration of households from rural to urban areas (P < 0,05). The young population comes to the city centre for educational and business purposes. In the research area, regression analysis was performed to measure the impact of rural migration on household incomes. In the model, the dependent variable was urbanized and later emigrated, while the independent variable was education, age, income, social reasons, economic reasons, and health reasons. As a result, 3 out of 5 variables were found to be significant.