Modelling and analysis of colorless sources based on wavelength division multiplexed passive optical networks
  1. Tez No: 644367
  2. Yazar: NİSA NACAR ÇIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Erişim ağlarındaki her müşterinin farklı kanal kapasitesine sahip olması, hızlı internet erişimindeki yoğun talebi karşılamak için çok önemlidir. Dalgaboyu bölmeli çoğullamalı pasif optik ağ (WDM PON), her aboneye yüksek bant genişliği sağlamak için ayrı dalga boyları kullanır. WDM PON teknolojisinin birçok avantajı olmasına rağmen, bu teknolojinin erişim ağları kısmına uygulanması, yüksek altyapı maliyetleri ve karmaşıklık olmak üzere başlıca iki nedenden dolayı zorluklar yaratmaktadır. Bu tezde, bu problemleri çözmek için verimli ve uygulanabilir çözümler sunulmuştur. Optik ağ birimlerinde (ONU) renksiz kaynakların kullanılması, sistem maliyetini düşürmek için önemli bir çözümdür. Maliyeti daha fazla düşürebilmek ve sistemi basitleştirebilmek için yeniden modülasyon tekniği uygulanmıştır. Bu metod, merkez ofiste extra optik kaynak kullanımını ortadan kaldırarak maliyetin düşmesini sağlar. Fakat bu teknikte, indirme yönünden gelen verilerin; yükleme yönündeki veriler ile karışmasını engelleyebilmek adına silinmesi gerekmektedir. Bu tezin literatüre ana katkısı, çift yönlü WDM PON' a dayalı yeniden modülasyon sisteminde renksiz kaynakların veri silme verimliliğinin analiz edilmesidir.
Özet (Çeviri)
Having the scalable channel capacity for each customer in access networks is crucial for fulfilling the extreme demand on fast internet. Wavelength division multiplexed passive optical network (WDM PON) distributes separate wavelengths to guarantee high bandwidth to every subscriber. Although WDM PON technology has many advantages, the implementation of this technology into the access part is created difficulties due to mainly two reasons as high infrastructure costs and complexity. In this thesis, efficient and applicable solutions have been presented to solve these problems. Employment of colorless sources at optical network units (ONUs) is considered as a key solution to reduce the system cost. To further reduce the system cost and to simplify the system, the remodulation technique is applied, which eliminates the additional optical source usage at the central office. However, in this technique, the residual downstream data should be erased at ONU before the upstream transmission process occurs to prevent the crosstalk. The main contribution of this thesis is to investigate the data erasing efficiency of the colorless sources in a bidirectional WDM PON network by employing the remodulation method.