Gemlik zeytin çeşidinde boğma, bilezik alma ve GA3 uygulamalarının meyve verim ve kalite üzerine etkileri
The effects of trunk choking, girdling and GA3 applications on the yield and quality of Gemlik olive variety
  1. Tez No: 644368
  2. Yazar: YUNUS EMRE OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KÜDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, Gemlik zeytin çeşidinde boğma, bilezik alma ve GA3 (75ppm ve 100ppm) uygulamalarının meyve verim ve kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Yalnızca boğma uygulaması yapılmış bitkilerde en fazla çiçek sayısı; yalnızca bilezik uygulaması yapılmış bitkilerde en fazla meyve sayısı ve en yüksek meyve tutum oranı gözlemlenmiştir. En fazla en-boy uzunluğuna sahip meyveler 100ppm GA3+Bilezik uygulanan bitkilerde ve 75ppm GA3+Bilezik uygulanan bitkilerden elde edilmiştir. 100ppm GA3+Bilezik uygulanan bitkiler meyve ağırlığı, meyve eti ağırlığı, meyve etinin çekirdek ağırlığına oranı ve verim yönünden diğer uygulamalardan üstün sonuçlar vermiştir. Çalışma sonucunda çiçek sayısı, meyve sayısı, meyve tutum oranı, meyvelerin en-boy değerleri, meyve ağırlığı, ağaç başına verim miktarı tüm uygulamalarda kontrol bitkilerinden üstün bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of trunk choking, girdling and GA3 (75ppm and 100ppm) applications on fruit yield and quality were studied on Gemlik olive variety. The maximum number of flowers in plants with only effects of trunk Choking treatment; the maximum number of fruits and the highest rate of fruit set were observed in the plants where only effects of girdling was applied. The fruits with the highest width and length were obtained from 100ppm GA3 + Girdling applied plants and 75ppm GA3 + Girdling applied plants. Plants treated with 100ppm GA3 + Girdling gave superior results compared to other applications in terms of fruit weight, fruit flesh weight, ratio of fruit flesh to seed weight and yield. As a result of the study, the number of flowers, number of fruits, fruit set ratio, aspect values of fruits, fruit weight, yield per tree were found to be superior to control plants in all applications.