Türk iş uyuşmazlıklarında dava şartı olarak arabuluculuk
Mediation, which is the condition of case in Turkish business disputes
- Tez No: 644577
 - Danışmanlar: PROF. DR. M. MACİT KENANOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 189
Özet
Arabuluculuk, tarafların aralarındaki uyuşmazlıkları çözmek için, bağımsız, tarafsız, uzman eğitimi almış, karar verme yetkisinin olmadığı bir arabulucunun katılımı ile tarafların, konuşarak, müzakere ederek aralarındaki uyuşmazlıklarını çözmek için onların iletişim kurmalarını sağlamak amaçlı sistematik teknikler uygulayan, uyuşmazlıklara menfaat temelli çözüm anlayışı getirebilen bir alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Hukukumuzda arabuluculuk Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ile düzenlenmiştir. Niteliği itibari ile gönüllü olması gereken arabuluculuk, 01.01.2018 tarihi itibariyle İş Mahkemeleri Kanunu ile birlikte bazı iş uyuşmazlıkları için dava şartı olarak kabul edilmiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde arabuluculuk kavramsal ve kurumsal açıdan incelenmiştir. İkinci bölümde, iş uyuşmazlıklarında zorunlu arabuluculuk süreci anlatılmıştır. Üçüncü bölüm çalışmamızın temelini oluşturmaktadır. Bu bölümde iş uyuşmazlıklarında zorunlu arabuluculuk sürecinde karşılaşılan hukuki sorunlar İstinaf ve Yargıtay kararları ışığında irdelenmiş olup bu bağlamda, iş uyuşmazlıklarında zorunlu arabuluculuk sürecinde yetki konusunda karşılaşılan problemler, işe iade taleplerinde zorunlu arabuluculuk, asıl işveren-alt işveren ilişkisi ve zorunlu arabuluculuk, geçici iş ilişkisi ve zorunlu arabuluculuk, işyerinin veya bir bölümünün devri ve zorunlu arabuluculuk, ilamsız takibe itiraz ve zorunlu arabuluculuk, ilamsız takipte menfi tespit davaları ve zorunlu arabuluculuk, ihtiyati haciz ve ihtiyati tedbir ile ilgili durumlarda zorunlu arabuluculuk, kısmi ve belirsiz alacak taleplerinde zorunlu arabuluculuk, karşı dava durumu ve zorunlu arabuluculuk, objektif dava birleşmesi (dava yığılması) durumunda zorunlu arabuluculuk, arabuluculuk görüşmelerinde telekonferans durumu, zorunlu arabuluculukta adli yardım, zorunlu arabuluculuk başvuru ve anlaşmasında tüm taleplerin belirtilmesi, iş hukukunun emredici hükümleri karşısında zorunlu arabuluculuk anlaşma belgesinin geçerliliği sorunu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Mediation is an alternative dispute resolution method for resolve disputes between the parties with the participation of an independent, impartial, expertly trained and unauthorized mediator; to apply systematic techniques to resolve conflicts between the parties and to enable them to communicate by talking and negotiating, able to find interest – based solutions to disputes. The Mediation Code in Legal Disputes regulates mediation in our laws. Mediation, which should be voluntary due to its nature, has accepted a condition of the case for some business conflicts with labor courts code since 01.01.2018. This study occurs in three chapter. In the first chapter, mediation is examined conceptually and institutionally, secondly compulsory mediation process in business disputes are explained. The last part forms the base of our study. Emerging legal issues in the compulsory mediation process in business disputes are examined in the light of court orders. In this context, problems regarding the authorization in the compulsory mediation process in business disputes, compulsory mediation in request for reemployment, compulsory mediation and relationship between principal employer and subcontractor, compulsory mediation and temporary business relationship, compulsory mediation and transfer of the workplace or part of the workplace, compulsory mediation and appeal against proceeding without judgment, compulsory mediation and negative determination case in proceeding without judgement, compulsory mediation in circumstances about precaution distraint and precaution providence, compulsory mediation in partial and uncertain credit request, compulsory mediation and counterclaim status, compulsory mediation in objective case unification status, teleconferencing in mediation interview, judicial assistance in compulsory mediation, to be specified all requests in compulsory mediation application and contract, the validity of compulsory mediation agreement document across mandatory provisions of business law issues are debated.