CHP (1938-1950) ve DP (1950-1960) dönemleri gençlik politikaları karşılaştırması: Süreklilikler ve kırılmalar
Comparison of youth policies of CHP (1938-1950) and DP (1950-1960) periods: Continuities and breaks
  1. Tez No: 644617
  2. Yazar: FURKAN AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KEMAL BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bugün insan yaşamının bir evresi olarak karşımıza çıkan gençlik dönemi, tarihin günümüze yakın olan kısmında, sanayi devrimi sonrası türetilmiş, ulus devletleşme ile birlikte uyruklaştırmanın sahası olmuş, bu alanı konu edinen kamu politikası yazını ağırlıklı olarak 1980 yılı sonrasında teşekkül ettirilmiştir. Nispeten yeni olarak adlandırılabilecek alanda devletlerin gençlik politikası başlığı altında yaptığı uygulamalar da yine yakın dönemin ürünü olmaktadır. Ancak gençlik politikası kavramının ortaya çıkışından önce de çeşitli politika alanlarında yapılan uygulamalardan bir gençlik politikası izlencesi çıkarmak mümkündür. Bu çalışma, Türkiye'nin 1938-1960 yılları arasını kapsayan döneminde izlenen gençlik politikalarını CHP (1938-1960) ve DP (1950-1960) dönemleri olarak incelemekte, kırılma ve süreklilikleri saptama iddiası ile literatüre bu alanda katkı sağlama çabasını içermektedir. 1938 sonrası CHP Dönemi'nin gençlik politikası izlencesine bakıldığında kendisinden önceki dönemde izlenen gençlik politikalarından belli noktalarda farklılaştığı görülmektedir. Bu farklılaşma ağırlıklı olarak gençliğe verilen eğitimin içeriğinde gerçekleşmiştir. CHP dönemi gençlik politikaları, yeni sistemin meşruiyetini yeni yetiştirilen vatandaşlar olan, gençler üzerinden inşa etme çabası olarak özetlenebilir. Bu çabanın yanında gençler iyi değerlendirilmesi gereken işgücü kaynağı olarak görülmüştür. DP döneminde ise gençler üzerinden meşruiyet inşa etme çabası yoğunluğunu kaybetmiştir. Ancak Gençler, DP döneminde de iyi değerlendirilmesi gereken işgücü kaynağı olarak görülmeye devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
The youth period, which appears as a phase of human life today, was derived after the industrial revolution in the part of history close to today, became the field of nationalization with the nation-stateization, and the public policy literature on this field was mainly formed after 1980. The practices of the states under the title of youth policy in the field that can be called relatively new are also the products of the recent period. However, before the emergence of the concept of youth policy, it is possible to derive a youth policy program from the practices in various policy areas. In this study, Turkey's 1938-1960 between the years covering the period monitored the youth policies of the CHP (1938-1960) and the DP (1950-1960) examines the period, the literature dealing with allegations detection breaking continuity and include the effort to contribute in this area. Looking at the youth policy program of the CHP Period after 1938, it is seen that it differs from the youth policies followed in the previous period at certain points. This differentiation took place mainly in the content of the education given to the youth. Youth policies of the CHP period can be summarized as an effort to build the legitimacy of the new system through newly trained citizens, young people. In addition to this effort, young people are seen as a workforce resource that should be well utilized. In the DP period, the effort to build legitimacy through the youth lost its intensity. However, the youth continued to be seen as a workforce resource that should be well utilized during the DP period.