Perceptions of democracy in Turkey in the period 1945-1960: An analysis of letters sent to Ahmet Emin Yalman by urban middle-class readers
1945-1960 arası dönemde Türkiye'deki demokrasi algıları: Kentli orta sınıf okuyucuların Ahmet Emin Yalman'a yolladıkları mektupların analizi
- Tez No: 644654
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışma 1945-1960 yılları arası dönemde Türkiye'deki kentli orta sınıflara mensup bireylerin demokrasi algılarını incelemektedir. Böyle bir inceleme, bireylerin öznel deneyimlerine ve döneme tanıklıklarına odaklanmayı zorunlu hale getirmektedir. Bu çerçevede, bu çalışma, dönemin tanınmış entelektüel gazetecilerinden olan Ahmet Emin Yalman'a 1945-1960 yılları arasında yollanmış olan okuyucu mektuplarını analiz etmektedir. Kentli orta sınıflara mensup bireylerin demokrasi algılarının, dönemin hegemonya mücadelelerinden, politik gelişmelerinden ve gazete sütunlarına taşınan demokrasi tartışmalarından beslenmemiş olması düşünülemez. Bu açıdan, çalışma içerisinde bir yandan dönemin entelektüel ve politik seviyede cereyan eden demokrasi tartışmaları incelenmiş, öte yandan Yalman'ın okuyucularının bu tartışmalardan ne derecede beslendiklerinin ve hegemonya mücadelelerinden ne derece etkilendiklerinin ortaya çıkartılması adına okuyucuların sınıf karakterleri analiz edilmiştir. Ardından, okuyucu mektuplarının içerikleri ikili anlatı çerçevesinde analiz edilmiştir. Dönemin kentli orta sınıflarına mensup bireylerinin demokrasi algılarının, dönem içerisinde iki faktörün etkisinde şekillendiği ortaya çıkartılmıştır: popülist 'milli iradenin tecellisi' söylemi ve yürütme gücünü denetleyen ve dengeleyen liberal-demokratik mekanizmalar. Sonuç olarak bu çalışma, dönemin kentli orta sınıflarına mensup bireylerinin demokrasi algılarının, elit gruplar arasındaki hegemonya mücadelesinin ve liberal ideolojinin etkisi altında şekillendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the democracy perceptions of the individuals belonging to the urban middle-classes in Turkey in the period between 1945 and 1960. Such a scrutiny makes it necessary to focus on individuals' subjective experiences and witnesses to the period. In this context, this study analyzes the reader letters sent to Ahmet Emin Yalman, one of the most eminent intellectual journalists of the period between 1945-1960. It is hard to believe that the democracy perceptions of the urban middle-class individuals were not fed by the hegemonic struggles and political developments of the period, and the democracy debates brought to the newspaper columns. In this respect, in this study, on the one hand the debates on democracy that took place at the intellectual and political levels of the period were examined, and on the other hand the class characters of Yalman's readers were analyzed in order to reveal to what extent Yalman's readers were fed by these discussions and influenced by the hegemonic struggles. Then, the contents of the reader letters were analyzed within the framework of a dual narrative. It was revealed that the democracy perceptions of the urban middle-class individuals were shaped under the influence of two factors during the period: the populist discourse that 'the manifestation of the national will', and the liberal-democratic mechanisms of checks and balances that limiting the executive power. As a result, this study reveals that the democracy perceptions of the urban middle-class individuals were shaped under the influence of the hegemonic struggle between elite factions, and the liberal ideology.