Dîvânu Lugâti't-Türk ile Özbek Türkçesinin karşılaştırmalı söz varlığı üzerine inceleme
Review on comparative word presence of Dîvânu Lugâti't-Turk and Uzbek Turkish
- Tez No: 644664
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu çalışma, Dîvânu Lugâti't-Türk ile Özbek Türkçesinin karşılaştırmalı söz varlığının ses ve anlam bakımından tasnif ve değerlendirilmesini içermektedir. Çalışmada amaç, Dîvânu Lugâti't-Türk ile Özbek Türkçesini karşılaştırarak geçmişten günümüze tespit edilen kelimelerin ne kadarının değişip geliştiğini belirlemektir. Çalışmada öncelikle Kaşgarlı Mahmud ve DLT'ye değinilerek, bu eserin yazıldığı dönem ve içeriği ile ilgili bilgiler verilmiştir. Daha sonra Özbek Türklerinin tarihi, yaşamış oldukları bölge, iletişime geçtiği topluluklar ve dil özelliklerinden bahsedildikten sonra çalışmamızın temelini oluşturan söz varlığının içeriği hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın inceleme kısmında DLT ile Özbek Türkçesinin söz varlığı karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Karşılaştırma yedi gruptan oluşmaktadır. Bunlar ses değişimi ve ses değişimine uğrayan kelimeler; ses ve anlamca aynı olan kelimeler; anlam genişlemesine uğrayan kelimeler; başka anlama geçmiş kelimeler, anlam iyileşmesi, anlam kötüleşmesi ve anlam daralması olan kelimeler incelenmiştir. Ses ve anlam incelemesi yapılan kelimelerin sonuç bölümünde sayısal verileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, includes sorting and evaluating the comparative word presence of Dîvânu Lugâti't-Turk and Uzbek Turkish in terms of sound and meaning. The aim of the study is to determine how much common words have changed and developed from the past to the present by comparing Dîvânu Lugâti't-Turk to Uzbek Turkish. In the study, first of all, Kaşgarlı Mahmud and DLT were mentioned and information about the period and content of this work was written. Then the history of Uzbek Turks, the region they lived in, the community they communicated with and the language characteristics were mentioned. Then included in the list general information about the content of the word presence that form the basis of our work. In the review section of the study, the word presence of DLT and Uzbek Turkish was examined comparatively. The comparison consists of seven groups. These are words that undergo sound change and sound change; words that are the same in sound and meaning; words that undergo meaning expansion; words that have gone through another meaning, words that have meaning healing, meaning worsening and meaning narrowing were studied. Numerical data are presented in the conclusion part of the words whose sound and meaning were analyzed.